Az utóbbi években több nagy autógyártó használja a 3D nyomtatást alkatrészek előállítására, szerszámkészítésre. Készleteiket csak szükség esetén bővítik, mert a digitális technika lehetővé teszi, hogy drága részek ne porosodjanak évekig.
Azaz a 3DP autószerelésben, hibás darabok lecserélésében is egyre fontosabb szerepet játszik. Hagyományos eljárásokkal összehasonlítva, az additív megoldással rengeteg pénz spórolható meg.
A 2019-ben remélhetőleg késztermékkel záruló Szerelőbot a melbourne-i Swinburne Műszaki Egyetem, a nonprofit Innovative Manufacturing Cooperative Research Centre (IMCRC) és az ipari automatizációval foglalkozó Tradiebot Industries vállalat nagyjából 1 millió amerikai dolláros közös projektje.
A projekt rendeltetése olcsó gyorsszerelő szolgáltatás létrehozása járművek műanyaggal történő bevonására és alkatrészek összeszerelésére, amellyel karambolokban megsérült autókat javítanának meg. A botot 3D szkenneléssel, robotikával és 3D nyomtatással állítják elő.
Nagy műanyagrészek digitalizálásához és elemzéséhez, majd az adatok alapján történő automatikus javítás kidolgozásához speciális technológiákat fejlesztenek. Az additív gyártást az új alkatrészekhez használják, és a nyomtatóanyagot feltehetően különféle szálakkal erősítik meg.
A printelt darabokat 3D szkenneléssel elemzik, az összeszerelést pedig robotkarral felszerelt automatizált rendszer végzi.
Mindhárom fél egyetért, hogy tipikus ipar 4.0-ás megoldáson dolgoznak.
Korábban menthetetlennek tartott járművekről van szó – hangsúlyozzák a fejlesztők, hozzátéve, hogy környezetbarát technológiájukkal csökkennek a költségek, gyorsabban végzik el a munkát.
A Javítóbotnak jók az esélyei, hogy a globális szerelőüzlet meghatározó aktorává váljon.
„Különleges együttműködésünk befektetés a fejlett gyártótechnológiákba, és egyben igyekszünk fel is fedezni a bennük rejlő potenciált. Jó példázza, hogy kutatás vezette innovációval az ausztrál gépjármű-szerelő ipar eleget tehet a világgazdaság kihívásainak, és élhet annak lehetőségeivel” – nyilatkozta David Chuter, az IMCRC vezérigazgatója.