HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Puha robotika 3D nyomtatással

ferenck 2023.08.02. 08:00

A BASF Kaliforniai Kutatási Szövetsége és a San Diegói Kaliforniai Egyetem egyetlen tömbből álló, puha robotikus eszközöket fejlesztett, beágyazott folyékony áramkörökkel. A kutatók FFF-alapú 3D nyomtatást és a Forward AM Ultrafuse TPU nyomtatószálát használták az egyedi markolókhoz. A puha robotika (soft robotics) egyik nagy előnye, hogy a gépek puhasága miatt biztonságosak, emberek közelében tevékenykedhetnek.

Ezek a szerkezetek azonban a puha robotikán belül is újításnak számítanak, mert a korábbiak másfajta pneumatikus aktuátorokkal működtek, a gyártás pedig kézi formaöntéssel és összeszereléssel történt. 3D nyomtatással lényegesen kevesebb manuális munkára van szükség, ugyanakkor összetettebb, részletekben gazdagabb szerkezetek gyárthatók a technológiával.

3dnyomtatas_softrobotics.jpg

Puha robotok printelésének a gépek működésüket nehezítő, akadályozó viszonylagos merevségének kezelése és a potenciális szivárgások megakadályozása a legfőbb kihívások. A tervet a kihívások alapján dolgozták ki: nyomtatás közben folyadékos irányító komponenseket ágyaztak az aktuátorokba.

Aktuátoraik puhábbak lettek, úgy hajlíthatók, hogy teljes kört képezzenek, míg a pneumatikus szelepek képesek szabályozni a magas nyomású légáramlást. Az aktuátorokat és a szelepeket úgy dolgozták ki, hogy az autonóm markolóban ne legyen elektronika.

A nyomtatást egyetlen munkafolyamatban, 16 óra, 19 perc alatt kivitelezték. A végterméken nem kellett utómunkálatokat végezni, nem volt szükség összeszerelésre, későbbi javításra. Ez azért ígéretes, mert a folyamat megismételhető, azaz a jövőben a technológiával nagymennyiségben állíthatók elő hasonló markolók.

A gyártási módszerrel azonban nemcsak markolók, hanem egyéb pneumatikus eszközök is készíthetők beágyazott érzékeléssel, vezérlő áramkörökkel. A szilikonból öntött alkatrészekkel összehasonlítva, ezek a szerkezetek kevésbé merevek.

A markoló azonnal munkába állítható, magától vesz fel, enged el tárgyakat. A technológia azért is vonzó lehet, mert a kaliforniai kutatók által használt géphez hasonló printerekkel a gyártóipar és a mezőgazdaság számára is készíthetők puha markolórobotok.

Címkék: robot mezőgazdaság ipar innovátorok

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr6818183315

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása