A Texasi Egyetem kutatói hamarosan a gyermekgyógyászatot forradalmasítani hivatott, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet által támogatott projektbe kezdenek. Gyógyszerek beadását igyekeznek gyökeresen megváltoztatni.
A gyerekek személyes szükségletei szerint, egyénre kidolgozott gyógyszereket 3D nyomtatást használva készítik. A kezdeményezés teljesen interdiszciplináris, mérnökök, gyógyszerészek, orvosok, biomedikális szakemberek vesznek részt benne.
Szakítanak a hagyományos módszerrel, a gyógyszerek tömeges gyártásával, szabványadagokkal és méretekkel. Mivel a gyerekek súlya gyorsan a változik, a gyógyszerekkel nagyobb rugalmasságra van szükség, a kezelés csak az adott betegre megállapított adagolással lesz eredményes.
A kutatók a csecsemőkor és a tizenhét év közötti gyerekekre és fiatalokra találnak ki gyógyszerkészítési módszereket, adagolási és méret-megoldásokat. Ehhez vizsgálják az additív gyártás lehetőségét, hogy a nyomtatott gyógyszerek megőrizzék integritásukat és hatékonyságukat.
A kutatók elmondták, hogy a 3D nyomtatás gyógyszeripari alkalmazása viszonylag új, a fém- és kerámiaalapú additív gyártástól jelentős mértékben eltérő folyamat. Az elsődleges kihívásokat a folyamat megértése és a gyógyszerekre jellemző egyedi szempontok feltárása jelentik. Megoldásuk alapvető fontosságú, mivel mindenképpen előrébb akarnak lépni, és biztosítani kívánják, hogy a gyógyszerek hatékonysága a gyártás után is megmaradjon.
A hagyományos gyógyszergyártás rugalmatlansága a 3D nyomtatással ellensúlyozható, a személyre szabott tablettákon és adagoláson túl, igyekeznek azt is megoldani, hogy egyetlen tabletta többféle gyógyszer kombinációja legyen.
A felsőoktatási intézmény korábban is részt vett additívgyártás-projektekben, többek között épületnyomtatásban.