Az izraeli Plantish startup célja az élelmiszeripar, azon belül a halak és tengeri gyümölcsök piacának, fogyasztásuknak forradalmasítása.
A FAO, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezetének egyik beszámolója alapján 2018-ban 179 millió tonna halat fogyasztottunk el, 2030-ra viszont már 204 millió tonnát prognosztizálnak. A növekedés komoly hatással lesz tengerekre, óceánokra, a halételek minőségére, és súlyos ökológiai kihívásokat is felvet.
A Plantish 3D nyomtatott növényi alternatívát kínál. Abból indultak ki, hogy a földi élet eredete, az óceánok haldokolnak. A túlhalászás komoly természeti károkat okoz, miközben soha nem látott magasságokban, és folyamatosan nő a halak iránti kereslet.
A lazacpiaccal kezdték, proteinekből készült, omega-3-ban és 6-ban gazdag, antibiotikumokat és toxinokat, például higanyt nem tartalmazó növényi alapú filéket kínálnak. A prémiumkategóriás filéket szabadalmaztatott 3D nyomtatótechnológiával készítik, a terjesztés étterem-hálózatokon történik.
„Elképzelésünk alapján úgy válunk a világ elsőszámú halétel-márkájává, hogy egyetlen halnak sem okozunk kárt” – nyilatkozta a Plantish vezetősége a 3Dnatives-nek.
Mivel a lazac szövetszerkezete és zsírkomponensei speciálisak, ahhoz, hogy minden egyes szövet a megfelelő helyen legyen, megvalósulhasson a komplexitásuk, a vállalatnak speciális technológiát kell használnia. A mostani technikát a lazacra találták ki, és a méretezhetőség is nagyon fontos szempont volt. Ezek mellett az érzékszervi gasztronómiai élményt is figyelembe kellett venniük ahhoz, hogy ugyanazt érjék el a növényi lazaccal.
Íz, textúra, illat, aroma és – szerintük a legfontosabb – szerkezet…
A lazac csak a kezdet – hangsúlyozzák. Az összes közkedvelt halat szeretnék növényi hasonmással helyettesíteni, határ a csillagos ég.
Halak után a tengeri gyümölcsök jönnek majd.