A hetven országban jelenlévő, francia hátterű multinacionális vasúti gyártó, a zöld és intelligens megoldásokra komoly hangsúlyt fektető Alstom 3D nyomtatással digitalizálja ellátási láncát, amellyel lehetővé válik termékek kis tételekben, igény szerinti (on-demand) és decentralizált előállítása.
A tervek gördülékeny megvalósításához, a cég összeállt az első teljesen titkosított igény szerinti 3DP-platformot jegyző, német Replique-kel. Az együttműködés lényege személyre szabott, ipari minőségű nyomatok sorozatgyártása. A Replique megjelenése leegyszerűsíti at ellátási láncot, és nemcsak gyorsabbá, de olcsóbbá is válik, lokális igényeket pedig hamarabb kielégít a gyártás.
Az Alstom vezetősége tevékenységük immáron egyik kulcselemének tartja a 3D nyomtatást.
A vonatgyártásban a kisszériás termelés költségei azért magasak, mert drágák az öntőformák és más eszközök. A 3DP bevezetésével ezek a problémák megoldódnak, gazdaságosabb a gyártás, amiből az Alstom már profitált is: cserealkatrészeket készítettek a technológiával.
Kisszériás sorozatgyártással mostantól jobban tudnak koncentrálni a speciális igényekkel előálló ügyfelekre. Ez azért is fontos, mert minden egyes vonat-alkatrészhez mások az elvárások. Csak egy közös van bennük – a csúcsminőség megkövetelése. Ehhez a rugalmas Replique garantálja a 3DP szakértelmet.
A Replique a megfelelő technológia- és anyagválasztásban is segíti az Alstomot, lehetővé tette például topológiailag és minden más szempontból optimalizált ajtó-alkatrészek (ajtó-megállítók) másfél hónapon belüli leszállítását.
Az elvárt minőséghez kulcsfontosságú a megfelelő anyag kiválasztása, ami garancia arra, hogy az alkatrész nemcsak a szerelvény teljes életciklusában működik, de az esztétikai szabványoknak is megfelel.
Mivel jól látható alkatrészről volt szó, az ajtó-megállítókat rozsdamentes acélból gyártották.