Többször írtunk már a 3D nyomtatás élelmiszeripari, gasztronómiai alkalmazásairól, különös kajákról, izgalmas kísérletekről, helyenként ínycsiklandozó, máskor inkább megmosolyogtató fogásokról.
Egy-két éve szintet kezd lépni az ételprintelés, mégpedig azért, mert húsokat igyekeznek pótolni növényi alapanyagokkal. A vegetáriánus és vegán étrend elterjedésével, a növekvő környezettudatossággal kereslet is mutatkozik e termékek, például növényi eredetű „marhaburgerek” iránt. Elterjedésükkel csökkenthető lenne a környezetkatasztrófában szerepet játszó nagyüzemi állattartás, ökológiai lábnyomunk egyik összetevője.
Egy bécsi diákcsoport tovább ment, marhahús helyett ők lazacban gondolkoznak, majd terveik szerint hamarosan tonhallal, és esetleg a tenger gyümölcseivel is kísérleteznek. Egyelőre azonban a lazac helyettesítése a fő csapásirány.
A tavaly koranyáron indult, nevével sokat eláruló Legendary Vish projekt pár hónappal később startuppá alakult. A Revo Foods elsődleges célja a lazacevés módjának megváltoztatása, forradalmasítása.
Borsófehérjéket, citrusrostokat, növényi olajakat és tengerimoszat-kivonatokat alapul véve, dolgozzák ki füstöltlazac-szeleteiket, tarama-szerű készítményeiket és más termékeiket. A „hamis” lazacszeleteket többek között szashimihez ajánlják. Elvileg március 6-án kóstolót is tartanak egy bécsi kávézóban, de a járványügyi helyzet ezt meghiúsíthatja. Közvetlenül szeretnék tesztelni a fogyasztók reakcióit.
Tevékenységük a biológiai egyensúly felbillenésében szintén fontos szereplő halgazdaságok ellen is irányul. Tizenegy összetevővel dolgoznak, mindegyiknek megvan a maga rendeltetése: az olajak a lazac ízgazdagságát, a moszatok a sós tenger ízét hivatottak helyettesíteni, és így tovább.
Élelmiszereik előállítását automatizálni akarják, nagyobb mennyiségben kívánnak lazacot nyomtatni. Jelenleg fecskendőféle szerkezettel extrudálnak, azzal rakják le a növényi keverékeket.