A robotika egyik immáron több évtizedes jellegzetes trendje természeti minták, például egyes állatok (és természetesen a Homo sapiens) vagy állatcsoportok testfelépítésének, viselkedésének, többek között mozgásának stb. másolása.
A robotika eszköztárában, a terv gyakorlati kivitelezésében egyre fontosabb szerep jut a 3D nyomtatásnak.
A változatos elektronikai készülékeket gyártó német Festo szintén a két technológia összekombinálásával készítette el az Ázsia egyes részein és Ausztráliában honos óriási gyümölcsevő denevér bionikus utánzatát (BionicFlyingFox). A cég korábban is kísérletezett az aerodinamika (légerő-tan) természetes mintáinak robottervezésbe történő átültetésével. A projekt ezeknek a kutatásoknak az eredménye. (Eddigi robotjaik tervezését hangyák, pillangók, szitakötők, kenguruk ihlették meg.)
A világ legnagyobb denevérének modellezésében sokat segített a 3D nyomtatótechnológia. A húsvér állat szárnyait csapkodva mozgatja előre a testét, szárnyak alá dugott ujjaival segíti a repülési útvonal irányítását. A repülésben kitüntetett szerepet játszik a szárnyak membránja, amelyet pehelykönnyű nyúlékony anyagból készítettek el. Ez az anyag nagyon hasonlít a denevér tollazatához.
A bionikus óriásdenevér testéhez szénrudakat és különféle printelt komponenseket használtak, velük próbálták elérni a gép lehető leghatékonyabb mozgását. A szárnyak bőréhez ostya vékonyságú a nagyon nyúlékony (80 százalék poliuretánt tartalmazó) elasztánt alkalmazták. Az anyag például alsóneműk, könnyű farmerek egyik alkotóeleme, rugalmassága miatt szeretik.
A 87 centi hosszú gép szárnyszélessége 228 centi, tömege viszont mindössze 580 gram. Kb. 45 ezer hegesztőpontja pedig mindent elárul egyrészt a fejlesztés alaposságáról, másrészt a természet elképesztő komplexitásáról.
Működtetése félautomata módban történik, önállóan (autopilot módban) repül az előre meghatározott útvonalon, fel- és leszállását viszont ember irányítja manuálisan. Az operátor infravörös kamerával dolgozik. A gép helyváltoztatás közben mozgáskövető rendszerrel kommunikál.
A bionikus állat szépen példázza, hogy a 3D nyomtatótechnológia viszonylag olcsó anyagai és munkafolyamatai növelik a mérnöki kreativitást. A gépdenevér mozgása figyelemreméltó, fejjel lefelé is képes repülni, leszállása gördülékeny, nem megy neki tárgyaknak és a környezet más elemeinek.