HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Amerikai kutatók új többanyagos nyomtatóeljárást dolgoztak ki

ferenck 2023.01.31. 08:00

A Harvard Egyetem és a Wyss Intézet kutatói a természet által ihletett, meglepő 3D nyomtatóeljárást dolgoztak ki. A biológiai rendszerekben, főként növényekben vagy az izmainkban megtalálható spirálformák alapján négy különböző anyaggal működő, spirálszerű nyomtatószálakat (filament) forgó fúvókával lerakó 3D printert terveztek.

Eddig változatos keménységű szerkezeteket nyomtattak, és a módszert több területen, például a robotikában (főként a puha robotikában, soft robotics) alkalmazhatják.

3dnyomtatas_uj_nyomtatoeljaras.jpg

A 3DP nem először merít a természetből, és a biomimikri más technológiai területeken is egyre gyakoribb jelenség. Egyik legismertebb példája a kaptárokból ellesett rácsszerkezetek.

A magukat „összerakó” fehérjék, felvéve a spirálformát, kiváltják az izmok összehúzódását. A kutatók arra gondoltak, hogy érdekes lehet az anyag tulajdonságainak köszönhetően, összehúzódásra alkalmas szerkezeteket tervezni, majd ebbe az irányba mentek tovább.

A 3DP rendszer nagy fecskendőkhöz hasonló négy különféle „tintapatront” tartalmaz. A patronokat forgó fúvókához kapcsolták, amely mozgás közben spirálszerű filamentet alakít ki. A rotációs többanyagos nyomtatással lehetővé válik funkcionális, spirálszerű nyomtatószálak és rácsszerkezetek kialakítása. Struktúrájuk és teljesítményük pontosan kontrollálható, szabályozható.

A printelt darabok áram hatására összehúzódnak. Az összehúzódás a szálaknak és a hatásnak megfelelően programozható. Printelt szerkezetek merevségét is befolyásolja: az alap rugalmas, belsejéhez viszont merev nyomtatóanyagok adhatók, például fémrugó integrálható puha matériába, mondjuk, robotba.

A kutatók elmondták: a vizsgálódások elején tartanak, de már most hangsúlyozzák, hogy az újítástól nagyobb felbontású, komplexebb és jobb teljesítményű nyomatok várhatók.

Címkék: robot nyomtatóanyagok multi-material nyomtatótechnológiák

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr8418035596

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása