3D nyomtatás és fogászat egyre több szállal kapcsolódik össze, a terület jövője elképzelhetetlen a technológia nélkül. Speciális nyomtatók, Form 2 (amelyet itthon a FreeDee forgalmaz), szkennerek és anyagok mellett a 3DP más innovatív megoldásokkal is hozzájárul a jelen és a közeljövő egészségesebb és szebb fogaihoz.
Legutóbb a szaúd-arábiai Abdullah Király Tudomány és Technológia Egyetem (KAUST) kutatói álltak elő izgalmas, sőt, első hallásra meghökkentő fejlesztéssel, egy nyomtatott „okos” fogszabályozóval, amely beágyazott LED-világítással és mindössze 2,25x1,7 milliméteres, nem fertőző elemekkel (is) segíti a fogak gyorsabb, hatékonyabb erősödését és makulátlan egymáshoz illeszkedését.
Ezt a szabályozót nem hónapokig, esetleg évekig, hanem rövidebb ideig kell hordanunk, ráadásul a fejlesztők szerint olcsóbb is, pedig minden egyes foghoz tartozik két majdnem infravörös LED és egy pici lítium-ion elem. Az elemek energiaszempontból méretükhöz képest nagyon jól teljesítenek.
Maga a félig átlátszó fogszabályozó 3D nyomtatással készül, majd rászerelik a LED-eket és az azokat árammal ellátó elemeket. A fogak így kapják meg a nélkülözhetetlen fényterápiát. Ellentétben a mai fogszabályozókkal, a szaúdi kutatók megoldása kivehető a szájból, ami nemcsak kényelmi szempontok, hanem az elemek feltöltése miatt is szükséges.
„A rugalmas LED-ek nyomtatott fogszabályozóba ágyazásával kezdtük, csakhogy megbízható áramellátás is kellett hozzájuk. A Samsung Galaxy 7 elemeivel történtek után megértettük, hogy a hagyományos elemek a jelenlegi formájukban nem felelnek meg a céljainknak, és ezért újraterveztük a lítium-ion technológiát. Rugalmasabbá tettük, majd az egészségügyi szempontoknak megfelelő módon raktuk a szabályozóba. Így jött létre az okos fogszabályozó” – magyarázza a kutatást a PhD-hallgató Arwa Kutbee-vel közösen vezető Muhammad Hussain.
Az elem biztonságos használatát puha polimeres anyagból készült tok garantálja. Mindkettőt vesesejt-tenyészeteken tesztelték, és kiderült, hogy a sejtek nemcsak túlélték az elem jelenlétét, hanem gyarapodtak is közben.
A rendszernek egyelőre egy prototípusa készült el, de a kutatók bizakodnak, hogy hamarosan megkezdődhetnek a klinikai tesztek.