A Delfti Műszaki Egyetem diákjai sikeresen módosított Ultimaker 2 3D nyomtatóval készített öntőformában dolgoztak szilikonnal. Az Ulticast nevű technológia pozitív hatással lehet a puha robotikára, amelynek alapvetése, hogy kemény fémek, merev szerkezetek helyett különösen az emberrel érintkező gépek esetében célszerűbb, ha lágyabb, rugalmasabb anyagokat használunk.
Az Ulticast-koncepció lényege, hogy egyszerre hozzák létre az öntőformát, és nyomtatnak benne. Előbbihez vízben oldódó PVA-t (polivinil-alkoholt) használnak, mert a végső nyomatnak vízben kell lennie az öntőforma leszedéséhez.
Az öntőformával nő a stabilitás, a nyomat pedig új alakor nyerhet. Az Ulticast folyamattal szilikon is használható az öntött szerkezeten belül, ami azért fontos a puha robotikában, mert lehetővé teszi puha aktuátorok nyomtatását. Komoly előrelépés, mert a célnak megfelelő aktuátorok készítése kifejezetten nehéz volt eddig.
A diákok 3 ezer dollárból hozták össze az új fejlesztést. Puha aktuátorokat tartalmazó kesztyűt nyomtatnak hozzá, és más szakterületi fejlesztéseket is terveznek. Bizakodnak, hogy az Ulticast technológiával a 3D nyomtatás és a puha robotika fejlődéséhez is hozzájárulnak.