A 3D nyomtatás új orvosi alkalmazásairól szinte naponta beszámol a szaksajtó. A technológia a medicinával párhuzamosan a gyógyszerkészítésben is terjed. Minden alapos és felelős előkészületeket igénylő területhez hasonlóan, a printelt gyógyszerek is több szabályozási kérdést vetnek fel, mert rossz esetben félresikerülhetnek, veszélyesek lehetnek, nőhet a feketepiac stb.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-felügyeleti Hivatal (FDA) több nyomtatott gyógyszert, például az epilepsziára szedett SPRITAM tablettákat jóváhagyott már.
A University College London és a FabRx Ltd. kutatói sztereolitográfiával (SLA) kísérletezve, megállapították, hogy a technológia alkalmasabb gyógyszerek előállítására, mint a ráolvasztásos módszer (FDM). Korábban ugyanis az FDM-mel próbálkoztak, és a 4-ASA (4-aminoszaliciliát sav tabletta változata) gyenge minőségű lett, rongálódott printelés közben.
Jelen kísérletnél szintén a 4-ASA-ra, valamint a paracetamolra esett a választás, és Form 1+ SLA printerrel dolgoztak. Ezúttal sikerrel jártak, és megállapították, hogy az így készülő gyógyszerek nemcsak személyre szabhatók, hanem előállításuk is gyorsabb és költséghatékony.
„Az SLA ipari szinten és személyre szabott adagolás esetén egyaránt fontos gyógyszergyártó technológiává válhat a jövőben” – összegeztek a kutatók.