A delfin a természet legintelligensebb teremtményeinek egyike. De vajon hogyan látja az embert, más állatokat és tárgyakat?
Vízalatti lényekként, kivételesen jó a hallásuk, objektumok formáját az általuk kiadott zajokkal képesek meghatározni.
Floridai és brit delfinspecialisták fel tudták dolgozni a visszhanglokalizálás néven ismert képalkotó technikát, és kinyomtatták, amit a delfin „lát” az emberből.
A floridai SpeakDolphin kutatócsoport és nonprofit szervezet 2000-es alapítása óta foglalkozik ember-delfin kommunikációval.
Kísérleteik során rájöttek, hogy visszhanglokalizálás nélkül, felvett delfinhangokból is 92 százalékos pontossággal azonosítani objektumokat. A kutatók ezt követően igyekeztek olyan megoldást kitalálni, amellyel látható, hogy mit tartalmaznak a hangok.
Felvették a kapcsolatot Jonh Stuart Reiddel, a CymaScope szonikus képalkotó rendszer feltalálójával. A rendszer a vízfelületen érzékelhető hangrezgéseket vizualizálja. Amikor a delfin magas frekvenciájú hanghullámaival beszkennel valamit – lényegében 3D szkennert használ –, minden egyes rövid „klikk” egy (fotókhoz hasonló) állókép. A klikkek hangimpulzusok, amelyeket az objektum formája modulál.
A hangfelvételt 2D képekké, majd a 3D Systems közreműködésével (.vrml formátumú) printelhető 3D fájllá alakították át, végül Projet660 géppel kinyomtatták.
A kutatók hamarosan azt vizsgálják, hogy a delfinek hogyan osztják meg egymás között a visszhanglokalizáló képeket, mi a képek nyelvi funkciója.