Három éve készítettek egy előrejelzést, és azt állt benne, hogy Tanzánia csak számítógépekből évi 9500 tonna elektronikus hulladékot fog generálni.
A Föld más részeihez hasonlóan, a kelet-afrikai országban is egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy hogyan lehetne hasznosítani a gigantikus mennyiségű hulladékot, e-szemetet. Finn és helyi szakértők innovatív megoldást találtak ki rá: ne egyszerű, hanem tárgyakat készítő tárgyakat – 3D nyomtatókat – hozzanak létre belőle, amelyekből tanzániai maker- és techközösségek, rajtuk keresztül pedig az egész ország profitálhat.
A legnagyobb probléma, hogy alapanyag van, infrastruktúra viszont nincs Tanzániában.
A kezdeményezés a finn segítséggel futó Tanzict információs társadalom és ICT infrastruktúra-fejlesztési program része, amely ezt a kérdést is hivatott megoldani. A programhoz kapcsolódik egy helyi innovációs agytröszt, a korábban szoftverben utazó Buni Hub: Fablabot akarnak alapítani, ahol makerek és hardverfejlesztők dolgozhatnának 3D nyomtatókkal, rendezhetnének workshopokat. A printereket viszont vagy meg kell venni, vagy kapnak valahonnan, vagy maguk gyártják őket. Mivel a Buni Hub innovátorai értenek modern fogyasztói elektronikai eszközök tervezéséhez, elkészítéséhez, a harmadik opció mellett döntöttek.
Itt jött képbe az e-szemét, mint a gyártási költséget csökkentő és környezetbarát megoldás. A projekt komoly váltás az agytrösztnél: szoftver mellett már hardverrel is foglalkoznak, egy-két év múlva ipari méretű gyártásig juthatnak, amivel munkahelyeket teremtenek, és hozzájárulnak az ország gazdasági felzárkózásához.
Finnország hároméves tanzániai fejlesztési terve az infokommunikációs szektor mellett a mezőgazdaságra, földhasználatra és a kormányzati adminisztrációra is kiterjed.