Az importot és az ellátási láncot az utóbbi években egyre több esemény veszélyezteti: Covid-19, Oroszország Ukrajna elleni inváziója, kereskedelmi hajók megtámadása a Vörös-tengeren. A technológia más előnyei mellett e veszélyforrások elkerülése, valamint a fenntarthatóság miatt egyre jobban terjed az additív gyártás.
Az Egyesült Királyság Üzleti és Kereskedelmi Minisztériuma idén megjelent Kritikus import és ellátási lánc stratégiájának részeként, a gyártás visszatelepítésében és a globális ellátási lánc kockázatinak kezelésében, a szerzők kulcstényezőnek látják a 3D nyomtatást.
Az olyan technológiai innovációk, mint amelyeket a 3D nyomtatóipar hozott el lehetőséget nyújtanak az ellátási lánc működésének átalakítására úgy, hogy erősebb és ellenállóbb gazdaság épül rájuk – hangsúlyozzák.
Egy brit additív gyártócég, az AMS az ország Védelmi Minisztériumával és a védelmi felszereléseket engedélyező hatósággal együttműködve, tanulmányozza kritikus fontosságú anyagok visszanyerésének módját feleslegesnek bizonyult katonai eszközökből, nyomtathatóságukat.
A nyomtatóanyag-gyártó amerikai 6K additive az ausztrál SMR-rel közösen hasznosít újra leselejtezett implantátumokat 3D nyomtatóanyaggá.
Az Európai Unió a Horizon Europe program keretében 5,6 millió euróval támogatja alkatrészek és termékek újragyártását, teljesen körkörös ellátási lánc létrehozását. A CREDIT nevű projekt keretében digitális platformot dolgoznak ki „lejárt” termékek, részek újrahasznosítására, belőlük készülő új termékek gyártására. A platform (más digitális eszközök és szolgáltatások mellett) mesterséges intelligenciával vezérelt döntéshozó rendszerrel fog működni.
A projekt háztartási berendezések, gépjárművek gyártói mellett a telekommunikációs és a légjármű-ipart célozza meg. Bizakodnak, hogy kezdeményezésük eredményeként a gyártás hatékonyabb lesz, az előállítási költségek csökkennek, nő a versenyképesség, miközben minimalizálódik a károsanyag-kibocsátás és a nyersanyag-felhasználás.