Két amerikai számítástudományi szakember, Conor Russomanno és Joel Murphy Kickstarter kampányt indított Arduino-kompatibilis olcsó és nyílt forráskódú agy-számítógép interfész (OpenBCI, BCI = Brain Computer Interface) csomagjuk támogatásához, a hardver tömegtermékké fejlesztéséhez. A BCI-vel a felhasználó saját agyhullámaihoz férhet hozzá.
BCI-vel régóta foglalkoznak, a gondolkodás, alvás, mozgás stb. közben kibocsátott agyhullámokat mérő első elektoenkefalográfot (EEG) Vlagyimir Vlagyimirovics Pravdics-Nyeminszkij orosz fiziológus hozta létre 1912-ben. A kutatólaboratóriumi csúcstechnológia azonban túl drága ahhoz, hogy elterjedjen, és sokan használják.
Az OpenBCI csapat nyílt platformja az agyhullámok nyers adataihoz kínál hozzáférést. A speciális algoritmuson és jelfeldolgozáson alapuló interfésszel –azaz agyhullámainkkal – eszközök is vezérelhetők, például hangulatunknak megfelelően irányíthatunk robotot, fényforrást stb. Még izgalmasabb: tárgyakat is létrehozhatunk így.
Az EEG egyrészt személyre szabható, másrészt nyomtatható sisakszerű készülék. A headset prototípusa szintén 3D printeléssel, hét óra alatt készült el. A fájlok az open source projekteknek is otthont adó, szoftverfejlesztői szolgáltató platform GitHubról tölthetők le.