A márvány az ókor óta használt építőanyag. Egyre nagyobb problémát jelent, hogy a felhasználás során az eredeti tömeg 25 százaléka nagyon finom por formájában vész kárba, ami a mezőgazdaságot és egészségünket egyaránt veszélyeztető komoly környezetszennyezéssel jár.
Az iparági tömegtermelés egyik központjában, az olasz Lazio tartomány déli részén lévő Coreno Ausonio márványbányái környékén alakult meg az anyag természetbarát hasznosítására megoldásokat kereső 3D Marble-Eco Design.
Az ott kitermelt márvány átlagos sűrűsége köbcentiméterenként 2,7015 gramm, ami teljes egészében kalcium-karbonát (a mészkő fő összetevője). Elektron mikroszkópos szkennelés kimutatta, hogy a porrészecskék mérete néhány tucat nanométertől 150 mikronig terjed. A 3D Marble-Eco Design e részecskék fényérzékeny polimerrel történő összekeverésére dolgozott ki eljárást és egyben egy új 3D nyomtatóanyagot. Az anyaghoz speciális, szálhúzásos (FFF) printert is fejlesztettek. Projektjük a márványpor hatékonyabb és környezetkímélőbb hasznosítására összpontosít, amelyben a 3D nyomtatásnak központi szerep jut.