Nyomtatható-e repülőgép?
Neil Gershenfeld, az MIT Bitek és Atomok Központjának igazgatója és kutatótársa, Kenneth Cheung e kérdésre válaszolva, dolgoztak ki Lego-szerűen működő könnyű szerkezeteket. A szerkezetek összeszerelhető részegységei, azaz „építőkockái” 3D nyomtatással hozhatók létre.
Hamar felismerték, hogy nagyméretű, masszív tömbök printelése rendkívül nehéz, idő- és munkaigényes, cseppet sem praktikus megoldás. Viszont, ha a szerkezeteket többezer apró, egyforma és egymásba illeszthető részre szedik, például egy repülő nyomtatása máris nem tűnik annyira bonyolultnak.
A Gershenfeld és Cheung által kidolgozott új geometriai modellen alapuló részek a jelenleg használatos ultrakönnyű anyagoknál tízszer keményebb szerkezetet képeznek. A szerkezet megbízható, egyszerűen szét- és összeszerelhető, és mivel moduláris rendszerként működtethető, egy-egy rész meghibásodását követően csak az adott részt kell kijavítani, kicserélni. Használata nemcsak a repülőgép- és űrhajógyártást, de sok más nagyméretű struktúra (hidak, gátak, töltések stb.) előállítását is forradalmasíthatja, illetve a gyártási költségeket is jelentősen csökkentené.
A kutatók jelenleg az összeszerelő roboton dolgoznak. A robot a tervek szerint rovarszerűen mozog az épülő szerkezeten, egyesével illesztve hozzá az újabb részeket.