A dél-svédországi Lund Egyetem diákjai 3D nyomtatott hangszerekkel adtak élő koncertet. A zenekar két gitárosból, egy dobosból és egy billentyűsből állt. Nemcsak a gitárt, hanem a többit is printelték.
Az ötlet és a kivitelezés az egyetemen tanító – új-zélandi munkáiról ismert – Olaf Diegel nevéhez fűződik. A formatervező mérnök az 1990-es évek óta érdeklődik a 3D nyomtatás iránt, hangszerek printelésével viszont csak három éve foglalkozik. A Ladybug billentyűs instrumentumot és az Atomdobokat tavaly mutatta be Frankfurtban, az EuroMold designvásáron játszott is rajtuk. Úgy érzi, a technológia ma már nemcsak gyors prototípusokról szól, egyre több a mindennapokban hasznosítható alkalmazási lehetőség. Munkáival pont ezekre akarja felhívni a figyelmet.
„3D nyomtatással olyan komplex formákat tudok alkotni, amelyekre másként nem lennék képes. Nagyon pontosan méretezhetők vele a hangszerek, ami azért fontos, mert a zenészek személyre szóló darabokat akarnak” – nyilatkozta Diegel.
A zenészeket egyrészt kreatív, másrészt konzervatív személyeknek tartja. Első reakciójuk az idegenkedés volt, gyanakodtak, nem tetszettek nekik a műanyag gitárok. Viszont miután játszottak rajtuk, teljesen ledöbbentek, hogy milyen jó a hang, hogy úgy szólt, mintha jó minőségű elektromos gitár lenne a kezükben.
A nyomtatást a 3D Systems kivitelezte, szelektív lézeres szinterezéssel.