HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Szupererős titánszerkezetet nyomtattak

ferenck 2024.05.02. 08:00

Az ausztrál RMIT Egyetem kutatói gyakori titánötvözetből új metaanyagot alkottak. A címke a természetben nem látott egyedi tulajdonságokkal rendelkező anyagokra vonatkozik. Egyedi rácsszerkezete miatt ötven százalékkal erősebb, mint a sorrendben utána következő, légjármű-ipari alkalmazásokban használt hasonló sűrűségű ötvözet.

Az üreges rudakból készült rácsszerkezetek fejlesztőit eredetileg a természet inspirálta, például vízililiomoktól lesték el az erő és a könnyedség ideális kombinációit.

3dnyomtatas_titan_8.jpg

Ezeket a lyukacsos sejtszerkezeteket viszont nagyon nehéz fémekkel kivitelezni. Pont ezért nem gyárthatók, és az üreges rudak belsejére nehezedő terhelés is túl nagy. A próbálkozásoknak mindig Idő előtti meghibásodás lett a vége.

Ideális esetben az összes komplex sejtanyagon egyenletesen oszlik el a nyomás. Legtöbbször azonban az anyag felénél is kisebb részére koncentrálódik a terhelés, míg a nagyobb mennyiség, a nagyobb rész szerkezetileg jellegtelen – magyarázzák a kutatók.

A 3D fémnyomtatás határait majdnem elérve, a kutatócsoport új típusú rácsszerkezetet optimalizált. Az optimalizálással a nyomás egyenletesebben osztható el, erősebbé téve az anyagot, szerkezeti hatékonyságát.

A cső-alakú, üreges rácsszerkezet belsejében apró szál fut. A kettő együtt az erő és a könnyedség korábban soha nem látott szintézise. Kér kiegészítő rácsszerkezet eredményes egyesítésével a nyomás eloszlása egyenletes, nincsenek a koncentrációját biztosító gyenge pontok.

A tervet lézeres porágy-fúzió technikával nyomtatták ki. A tesztekből kiderült, hogy a printelt változat, egy titánrácsos kocka ötven százalékkal erősebb a WE54 öntött magnéziumnál (ez az anyag a második). Az új szerkezet felére csökkentette a rács gyenge pontjaira összpontosuló nyomás mértékét.

A kétrácsos kialakítással a repedések eltűnnek, az anyag még masszívabb. A szerkezet méretezhető, a printer függvényében akár néhány milliméteres, de méteres nagyságrendű is lehet. Emellett biokompatibilis, ellenáll a korróziónak és a hőnek. Ezeket a tulajdonságokat figyelembe véve, orvosi műszerektől implantátumokon keresztül repülőgép- vagy rakéta-alkatrészekig, számos alkalmazással kecsegtet.

Címkék: titán repülőgép implantátum anyagtudomány ötvözetek

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr4518387587

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása