A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése új 3D tervezési folyamatokat biztosítva teszi lehetővé, hogy a 3D nyomtatás minél többek számára legyen elérhető.
A londoni 3DP szoftverfejlesztő AI Build MI-vel működtetett Talk to AI szinkronizáló programjával a felhasználók egyszerű szöveges utasításokat (promptokat) adnak meg, mire a rendszer nyomtatható geometriákat generál.
A szoftvert még több ipari alkalmazásra, a nagyformátumú 3D nyomtatáshoz való hozzáférés növelésére találták ki, ugyanakkor printelési tapasztalattal nem rendelkező felhasználókra is gondolnak, hogy növeljék az élményeiket.
Azt akarják, hogy minél többen és könnyen használják a technológiát, az összes 3DP háttérrel nem rendelkező tervező legyen képes terveit közvetlenül elküldeni a gépnek, az meg printelje ki őket. Ez lenne a technológia teljes demokratizálódása.
A legfejlettebb MI-megoldásokhoz az azokat működtető csúcsminőségű grafikus feldolgozóegységeket (GPU-kat) fejlesztő Nvidia szintén épített már generatív MI-eszközt 3D modellezéshez. A Magic3D szöveges promptokat alakít kb. 40 perc alatt 3D modellekké.
Ezeket a modelleket CGI-jelenetekben vagy videójátékokban használják. Egyelőre még nem printelhetők, de nyilván csak idő kérdése, hogy mikor lesznek azok.
A 3D nyomtatás világa egy vak Reddit felhasználónak köszönhetően újabb MI-alapú eszközzel bővült. A megoldással súlyos látáskárosultak könnyebben tervezhetnek a semmiből 3D modelleket, majd nyomtathatják ki őket. A ChatGPT-t és a multimodális lehetőségeket kínáló Luma AI-t úgy hozta szinkronba, hogy szöveges inputokra és MI-s képleírásokra 3D modellekkel álljon elő. Az eredmény: Bambu Lab XI printerén a felhasználó egyszárnyas sárkányt nyomtatott.
Az MI-vel támogatott új munkamenet eddigi visszhangja nagyon pozitív.