A világ óceánjain folyamatosan jelenlévő U.S. Navy, az amerikai haditengerészet műveleti hatékonysága csak a mindenkori csúcstechnológiákkal tartható fenn. Közéjük tartozik a katonai berkekben egyre gyakrabban használt 3D nyomtatás is.
Most tengeralattjáró-gyártáshoz alkalmazzák a technológiát, ugyanis bejelentették, hogy az új Virginia-osztályú atomtengeralattjárókhoz, az amerikai haditengerészet egyik jelképéhez printelnek alkatrészeket. A 3DP-nek köszönhetően a hajóépítés is felgyorsul, ugyanis kevésbé vannak rászorulva a beszállítói láncra.
Az új vízi járművek fejlett hírszerző berendezésekkel, harci alakulatokat támogató és aknaharc-képességekkel rendelkeznek. A cél a jelenlegi Los Angeles-osztályú modelleket helyettesítő, fejlettebb anyagokból álló, több lehetőséggel rendelkező és gyorsabban gyártható atomtengeralattjárók bevezetése.
A hagyományosan használt fémek alternatívájaként a tervezők ezúttal tengeri használatra ideális, például réz-nikkel ötvözetekben is gondolkoznak. A különleges ötvözetet nyomtatott fedélzeti lefolyók gyártásához tervezték.
A fedélzeti lefolyók, a vizet a tengeralattjáró egyik meghatározott pontjáról egy másikra mozgató csatornák a Virginia-osztályú járművek kulcsfontosságú részei. A hajóspecialista Hill és a General Dynamics Electric Boat, valamint a gyártó-beszállító AMMCON tesztelték a lefolyókat, és elégedettek velük.
A nyomatok erősek, masszívak, a gyártás költségei pedig magukért beszélnek. A lefolyókat máris felszerelték a jelenleg építési fázisban lévő, Virginia-osztályú, a későbbi hasonló tengeralattjárókhoz a tervek szerint majd modellként szolgáló USS Oklahomára.
A haditengerészet elmondta, hogy az egyszerű gyártás és az alacsony költségek miatt a 3D nyomtatás az ideális technológia lefolyórendszerekhez. A jövőben még több printelt alkatrész várható, a U.S. Navy ugyanis jóváhagyott ezirányú javaslatokat.