Az amerikai haditengerészetnél (US Navy) egyre bevettebb gyakorlat, hogy 3D nyomtatással oldják meg kritikus alkatrészek, tárgyak pótlását. A haditengerészet tengeralattjáró bázisának egy ideje az ausztrál AML3D gyártó szállítja be a fémnyomtatókat. Legutóbb idén májusban rendeltek tőlük két printert, negyvenhatmillió dollárért.
A haditengerészet atommeghajtás programjához a Velo3D Sapphire XC nagyméretű printerét és az ATL anyaggyártó termékeit használják. A Velo3D fémtechnológiájával korábban öntéssel készült rakétarészeket állítanak elő (gyorsabban, olcsóbban).
A 3DP használata minden esetben csökkenti a kritikus részek esetében, vagy a tengerészeti Atommeghajtás Program számára kulcsfontosságú gyártásidőt.
A brit hadsereg a szintén ausztrál SPEE3D hidegfúvás technológiával működő printereivel nyomtatja megrongálódott vagy hiányzó alkatrészek pótlásait. A honvédelmi célú 3D nyomatokat NATO-gyakorlat frontvonalában használják.
A 2022-ben bemutatott, konténerszerű XSPEE3D rendszer a szuperszonikus részecske-lerakásként (SPD) is ismert hidegfúvás módszerrel gyorsan készít el nagy fémdarabokat.
A fémport a hangsebességnél háromszor gyorsabban égetik rá egy hordozóra. A sebesség hatására a részecskék ütközéskor egybeolvadnak, egyszerre csak egy rétegben, és mindez a kívánt nyomat elkészültéig folytatódik. Mivel az anyagokat egybeolvassza és nem megolvassza, a hidegfúvás teljesen egyedi 3D fémnyomtató technológia.
A hidegfúvás gyorsasága és pontossága miatt ideális a helyszínen rövid idő alatt tárgyakat előállítani akaró védelmi erők számára. Az XSPEE3D építési tempója percenkénti száz gramm, maximum 0,9x0,7 méteres nyomatokhoz tökéletes rendszer. Minimum százszor, maximum ezerszer gyorsabb a többi fémnyomtatónál.
Az amerikai haditengerészet egy, augusztus másodikáig tartó, Hawaii környéki gyakorlathoz használja az XSPEE3D-et. A gyakorlaton negyven hajó, százötven repülő, három tengeralattjáró, tizennégy szárazföldi csapategység, huszonkilenc ország huszonötezer katonája vesz részt.