A világon több mint 41 ezer, az Egyesült Államokban mintegy ezer állatfajt fenyeget a kihalás. A legveszélyeztetettebbek egyike az édesvízi a kagylók. A Floridai Természettörténeti Múzeum és a Smithonian Intézet Természettörténeti Nemzeti Múzeuma összefogott, hogy 3D technológiákat használva mentsék meg az állatokat.
Az USA ugyan fontos hely az édesvízi kagylók biodiverzitása szempontjából, minden harmadik faj védett is, de az utóbbi időben legalább harminc feltételezhetően kihalt.
A patakok és a folyók egészséges működéséhez szűrőképességük, a környezetükben lévő algák, a felesleges tápanyagok és a nehéz fémek eltávolítása, a medrek stabilizálása miatt fontosak ezek az állatok. Kihalásuk katasztrofális következményekkel járna.
A 3D technológiák alkalmazása kétirányú lesz. Az első oktatási jellegű, a Nemzeti Természetvédelmi Gyakorlóközpont nyomatokat készít a kagylókról, hogy be lehessen azonosítani őket. A printeket természetvédelmi szakemberek és érdeklődő állampolgárok is megkapják. Kritikus jelentőségű lépés, mert a populáció csökkenésével egyre nehezebb referenciaként használható mintákat találni.
A másik alkalmazás fotogrammetria segítségével történő digitálismodell-alkotás. A modellek átfogó digitális 3D könyvtárba kerülnek, tréningekre és más célokra is használhatók lesznek. Többen megismerik az édesvízi kagylókat, és igyekeznek majd tenni valamit a megmentésükért.
A különféle fényképeket egyetlen példány 3D képébe összefűző fotogrammetriát használták már örökségvédelmi projektekben, például a Szkenneld le a világot kezdeményezésben, és a 2022-es Húsvét-szigeti (Rapa Nui) tűzvészben megrongálódott Moai szobrok rekonstruálásához is, már amelyiket meg lehetett menteni.
Most az édesvízi kagylókkal próbálkoznak valami hasonlóra.