18. századi feltalálása óta, a lehúzós/öblítős toalett kényelmesebbé és egészségesebbé tette az emberi életet, a modern társadalmakban megkerülhetetlen, közhasznú szerepet tölt be.
Használatához viszont nagyon sok víz kell, világviszonylatban napi 141 milliárd liter vizet húzunk le. Óriási mennyiségről, a teljes afrikai kontinens napi vízfogyasztásának hatszorosáról van szó. A pazarlás mérséklésére új módszerekre van szükség, mert a vízfogyasztás racionalizálása globális szükséglet.
A lehúzós/öblítős vécéken az emberi ürülékanyagnak a belső felülethez való elkerülhetetlen tapadása miatt használunk el rengeteg vizet. A rendkívül csúszós felületek taszíthatják a komplex folyadékokat és a különféle viszkoelasztikus szilárd anyagokat, a mechanikai kopással azonban romlik a minőségük, idővel használhatatlanná válhatnak.
A wuhani Huazhong Tudomány és Egyetem kutatói a kopásnak ellenálló, szuper-csúszós öblítős toalettel igyekeznek megoldani a problémát. Az ARSFT (abrasion-resistant super-slippery flush toilet) vécét szelektív lézeres szinterezés (SLS) 3D nyomtatótechnológiával készítették.
A hagyományos, könnyen kopó csúszós felületekkel ellentétben, a porszinterezéssel készült ARSFT nemcsak összetett 3D forma, hanem porózus szerkezete miatt jelentős mennyiségű kenőanyagot is tartalmazhat, amellyel szignifikáns mértékben növelhető a kopásállóság.
Az új toalett különféle folyadékok, például tej, joghurt, nagyon ragadós méz, keményítőzselé után is tiszta maradt, azaz tényleg taszítja a komplex folyadékokat. Túl a folyadékokon, szintén nagyon ragadós szilárd, szintetikus anyagokkal szemben is kiváló az ellenállása.
Ezer cikluson keresztül csiszolópapírral igyekeztek koptatni, de úttörő szuper-csúszós jellegét az ARSFT így is megőrizte.
A kopásnak ellenálló, csúszósságát megőrző nyomtatott tárgyak ötlete új anyagok fejlesztéséhez vezethet, de még fontosabb, hogy az így készülő toalettek, ha elterjednek, csökkentik az emberi társadalmak vízfogyasztását.