A 3D épületnyomtatás a világ majdnem minden pontjára, így cseppet sem meglepő módon Ausztráliába is eljutott. A Contour3D a helyi élharcos, speciális tervezésű, negyven százalékban újrahasznosított betont használnak, Countourcrete a neve. A cég alapkoncepciója a fenntartható fejlődés és a megfizethető otthonok.
Az anyag ugyanolyan erős, mint a hagyományos beton, viszont sokkal környezetkímélőbb, ráadásul folyamatosan újítanak rajta, igyekeznek a lehető legzöldebbé tenni. A fejlesztésben az Új Dél-Wales Egyetem is részt vesz, az anyag kidolgozásánál figyelembe vették Délkelet-Ausztrália éghajlatát. Ez a beton masszív és tartós, legalább száz évig, de valószínűleg tovább bírja.
Legújabb projektjük azonban nem otthonokról, hanem egy 148 négyzetméteres, tetszetős nyilvános mellékhelyiségről szól. Az Új Dél-Wales szövetségi államban lévő Dubbo városában építik, önkormányzati tervek alapján kapui augusztusban nyílnak meg.
A cégnek nem ez az első épületnyomtatás-projektje. És még csak Dubboban sem az, mert a településen egy szabadidős parkban – „a világ első nyomtatott szabadidős parkjában” – printeltek már épületeket. Illemhelyet viszont még nem, a kategóriában a Contour3D abszolút úttörőnek számít.
Az épülethez erős betont terveznek használni, munka közben kevesebb anyag vész kárba, és nemcsak a környezeti lábnyom lesz kisebb, hanem az előállítási költségek is alacsonyabbak, mintha hagyományos építőipari technikával dolgoznának.
Az épület egyrészt nagyobb, másrészt 178 ezer ausztrál dollárral olcsóbb is lesz a legutóbb klasszikus eljárással készült nyilvános mellékhelyiségnél.
Az építkezést július tizenötödikén kezdték, elvileg huszonöt óra alatt készülnek el vele. A „zéró hulladék” elvet igyekeznek valóra váltani, arról viszont még nincs infó, hogy hol tartanak jelenleg.
Dubbo önkormányzata bejelentette, hogy ha a nyomtatott mellékhelyiség sikeres lesz, akkor további projektekben igyekeznek együttműködni a Contour3D-vel.