Világszerte nagyon pörög a 3D épületnyomtatás, a legutóbbi projekteknek olyan egymástól távoli helyek adnak otthont, mint Dánia, Japán és Guatemala. A legújabb az ausztrál Luyten 3D nyomtatócég bejelentése, hogy az Új-Dél Wales Egyetemmel (UNSW) közösen printelnek Melbourne-ben lakást.
A projekt különlegessége, hogy ez lesz a déli félteke első additív gyártással készült, tulajdonosok által lakott háza.
Az együttműködés során a Luyten Platypus épületnyomtatóját és technológiáját használják majd. A printer mesterséges intelligenciával dolgozik nagyméretű épületeken. A házak speciális betonból készülnek.
Az UNSW Arch-Manu (Next-Gen Architectural Manufacturing) kutatócsoportja tervezői szakértelemmel járul hozzá a kezdeményezéshez. A munka közben generálódott adatok alapján igyekeznek segíteni 3DP épületprojektek új ausztrál szabványainak a kidolgozását. A mostani mérföldkő lesz szerintük: a legújabb design és technológiai kutatásokat a gyakorlatba ültetik át. A munka megváltoztathatja az ausztrál építőipart.
A Luyten elméletek bebizonyítását látja a projektben, és újabb példa lesz arra, hogy a 3D nyomtatás a fenntartható és megfizethető építkezés soron következő nagy dobása.
A többi épületnyomtatáshoz hasonlóan és a hagyományos technológiákat használó építkezésekkel szemben, ezúttal is sokat spórolnak a kiadásokon, gyorsabban készülnek el, kisebb lesz a széndioxid-lábnyom. Az egyik legfontosabb különbség, hogy nincs szükségük betonzsaluzatra.
A tervek szerint 2024 elején végzik el a munkát. A terv nemcsak a 3D nyomtatás rugalmasságát és sokoldalúságát, hanem a számítógépes tervezés és az additív gyártótechnológia építészeti előnyeit és azt is demonstrálja, hogy a hagyományos költségek töredékéért különleges terek alkothatók – magyarázzák a fejlesztők.