Az építőipar köztudottan komoly fenntarthatósági gondokkal küszködik, hosszú évek óta tetemesen hozzájárul a környezetszennyezéshez, és szintén hosszú évek óta keresi a zöld megoldásokat. A 3D nyomtatás sokat segít, mert a hagyományos technikáknál jóval környezetbarátabb: hatékonyabban kezeli az anyagokat, munka közben nagyságrendekkel kevesebb hulladék termelődik.
Az automatizált épületnyomtatás-specialista amerikai Hive3D és a fenntartható cement-alternatívákat kidolgozó Eco Materials és Green Cement közös újítása, egy szén-semleges cementpótló geopolimer komoly segítség lehet a szektornak: a betonprintelésben használt habarcsot felváltó anyag 93 százalékkal csökkentheti az építkezés közbeni széndioxid-kibocsátást.
A geopolimer használatakor kevesebb energiára van szükség, kevesebb károsanyag termelődik. Maguk a geopolimerek kiváló mechanikai tulajdonságokkal rendelkező, tűz- és hőálló, csak kismértékben zsugorodó, formába önthető, szobahőmérsékleten megkötő és főként csekély mennyiségű üvegházhatású gázokat kibocsátó, új típusú, szervetlen polimer szerkezetű, amorf anyagok.
Előállításukhoz ipari szemét is felhasználható, amellyel csökken a természeti erőforrások iránti kereslet, ráadásul környezetbarát lehetőség a hulladéklerakás helyettesítésére is.
A hagyományos cementtel összehasonlítva, más tulajdonságokban szintén az új anyag felé billen a mérleg: erősebb és tartósabb, és mivel jobban tapad, rugalmasabb szerkezetek építhetők belőle. Építőipari cégek eddig főként a magas ár miatt nem próbálkoztak vele – sokkal drágább a hagyományos cementnél.
A Hive3D erre is talált megoldást: a geopolimer cementpótlót a helyszínen, helyi adalékanyagokkal keverik össze, amellyel a harmadára csökken a nyomtatáshoz használt habarcs ára.
A fenntarthatóság, az erősebb anyag és a jóval alacsonyabb költségek együtt komoly változásokat hozhatnak: több építőipari vállalat dönthet a 3D nyomtatás mellett.