A Siemens Energy elkészítette az AM Pilótafülke első generációját, egy, a fémnyomtatási folyamatokról automatizált és megbízható minőségbiztosítást szolgáltató platformot. Partnerük, a norvég székhelyű, vezető kockázatkezelő és minőségbiztosító DNV velük párhuzamosan fejlesztette a digitális megoldások folyamatos minőségbiztosítását végző Független Minőség-monitoring (IQM) fogyasztói portált.
A kettőt összekombinálva, a DNV kereskedelmi megoldást kínál az additív gyártóiparnak, garantálva, hogy a nyomtatott darabok összehasonlíthatók a „jóváhagyott mesternyomattal.” A két platform együttműködésével automatikusan, távolból is lehetséges a folyamathitelesítés.
Az AM (additive manufacturing) Pilótafülke szenzoros adatfolyamokat és porágyas képeket gyűjt PBF 3D nyomtatók gyártófolyamatairól. Minden egyes nyomatról digitális összefoglalót generál, kiemelve a problémás részeket. A „gyártás nulla hibával” koncepciót érvényesíteni szándékozó EU-s InterQ projekt részeként létrehozott IQM az adatminőséget frissen fejlesztett algoritmusokkal figyeli. A nyomtatási folyamat minősége vizualizálható, így a felhasználó megnyugodhat, hogy a munkamenet megfelel a szabványoknak.
A fejlesztők elmondták, hogy az additív gyártás sikeres iparosodása az eredményes digitális átalakulástól függ, és a két megoldás összekombinálása fontos lépés a szakterület számára. A DNV ezzel a globális energiaszektor elsőszámú választása akar lenni a digitális kockázatkezelésben.
Kiemelték a pontosan végzett 3D nyomtatás előnyeit: kevesebb az anyagveszteség, faraghatók a költségek, komplex és személyre szabott printek készíthetők.
A Siemens Energy gázturbina-alkatrészek tervezésében és nyomtatásában világelső. Printelt komponensei hozzájárulnak erőművek hatékonyabb működéséhez, károsanyag-kibocsátásuk jelentős csökkentéséhez. A technológia komoly segítség a turbinák megváltoztatásához, hogy „zöld” üzemanyagokat tudjanak használni, mint például a hidrogén.