Nyomtattak már egy- és többszintes házakat, pavilonokat, lakóépületeket, hidakat, és most már postahivatalt is printelnek, bár még nincsenek kész a munkával. Az új épületnek India ismert infokommunikációs köz- és csomópontja, a déli Bangalore ad otthont.
Nyomtatott postahivatal nemhogy a szubkontinensen, hanem sehol a világon nem áll még, így a Larsen & Toubro (L&T) Construction építészvállalat abszolút úttörő projekt gazdája. A 3DP épületnyomtatás szektor utóbbi éveinek ismeretében cseppet sem meglepő, hogy a printeléshez az ezen a területen világelső, piacvezető dán COBOD masszív BOD-2 gépét használják.
Egyik korábbi munkájukat, India első nyomtatott házát, két éve szintén COBOD rendszerrel kivitelezték. Most továbbléptek, a postahivatal közel 95 négyzetméter alapterületen épül, a vállalat szerint 45 nap alatt készülnek el vele, és persze nemcsak a nyomtatott szerkezetekről, falakról és tetőről van szó, hanem a mechanikai, az elektromos és a vízvezeték-szerelő munkákat is elvégzik a másfél hónap leforgása alatt.
A 3DP építőopari alkalmazása több szempontból is hasznos: drasztikusan csökken az építkezés ideje, alacsonyabbak a költségek – a postahivatal kb. 28 ezer dollárba fog kerülni –, nincs vagy alig termelődik hulladék, tehát hagyományos eljárásokkal összehasonlítva, de önmagában is, a technológia környezetbarát és fenntartható.
Az L&T vezetője, M. V. Satish elmondta, hogy megfizethető épületekre, házakra, villákra, iskolákra, katonai barakkokra, postahivatalokra, gyárakra összpontosítanak, és akár három szintig is elmennek. Már több épületnyomtató projektben vettek részt az óriási országban.
A szakterületi innováció szempontjából szerencsés, hogy az indiai kormány és a felsőoktatás támogatja a 3D épületnyomtatást, a projektet hamar engedélyezték, és az IIT Madras (Indiai Technológiai Intézet Madras – mai nevén Chennai) is rábólintott. Komoly lehetőségeket látnak a technológiában, és nem akarnak lemaradni.