A digitalizáció az élet minden szegmensére, így a sütés-főzés művészetére is kiterjed. A gasztronómia gyorsan változik, a 3D ételnyomtatás és a lézeres főzés a terület technológiai újdonságai, bár a 3DP már évek óta jelen van.
A cél finom, egészséges és persze minél olcsóbb kaják előállítása. Az új módszerekkel egyedibbre és tápanyag-szükségleteinknek jobban megfelelve alakítható ki az étrendünk. Máról holnapra történő hatalmas változásra azonban ne számítsunk, régi és új inkább szimbiózisban fog fejlődni, a 3DP jól kiegészítheti a hagyományos módszereket.
Ételnyomtatáshoz a felhasználó által készített modellből alakítanak ki 3D formákat, a formák alapját ehető „tinták” adják. Lézeres főzésnél magas energiatartalmú fénnyel, meghatározott, aprólékos módszerrel melegítik a kaját. Mindkét technika előnye, hogy a chef jobban oda tud figyelni a tápértékre, amellyel a fogások egészségesebbek lesznek.
A Columbia Egyetem kutatói hét különféle összetevőből álló tortaszeletet nyomtattak. A printeléshez szükséges anyagok összeszedéséhez és elhelyezéséhez egyedi extrudáló mechanizmust használtak. Magukat az élelmiszereket úgy készítették elő, hogy a fúvókafejet ne dugítsák el, a banánt például kézzel pépesítették. A tésztát konyhai robotgépre bízták.
445 nanométeren működő, a nyomtatófejhez rögzített kék lézerdiódával főzték meg a printelt ételt. A főzőkészülék nagyjából öt-hat watt teljesítményre volt képes.
Minden egyes anyagot CAD szoftverrel modelleztek, majd assembly programmal kombinálták össze őket. A modellezés után a fájlokat a 3DP-ben legelterjedtebb STL formátumra konvertálták. Ez tette lehetővé a szeletelő szoftverrel történő feldolgozásukat, miután a szeletelőt a célnak megfelelően kialakított printerükhöz optimalizálták.
A végeredményből kiderült, hogy az ízek és a textúrák milliméter-léptékben lokalizálhatók, a sajttorta a beszámolók alapján olyanra sikerült, mint egy hagyományos eljárással sütött-főzött tipikus sajttorta.