A csokoládéfogyasztás évről évre nő, az Expert Market Research beszámolója alapján 2022-ben 127,7 milliárd dolláros üzlet volt, 2028-ra pedig meghaladhatja az évi 165 milliárdot. De legyen szó barnáról, feketéről, vagy fehérről, ét- vagy tejcsokiról, egyik sem igazán egészséges, mert magas vérnyomást és vérzsír-szintet, cukor-, szív- és érrendszeri betegségeket okozhatnak.
Qingdrong Huang, az amerikai Rutgers Egyetem kutatója a témát tanulmányozva, rájött, hogy 3D nyomtatással alacsony zsírtartalmú csokoládé készíthető. Az egészségügyi előnyöket figyelembe vevő, funkcionális élelmiszerekben gondolkozik, meg akarja óvni a fogyasztók szervezetét a nagymértékű cukor- és zsírevéstől.
Elképzelései egészségesebb csokoládéváltozatokkal valósíthatók meg, Huang és munkatársai 3D nyomtatással el is készítették a csokikat.
Hagyományosan kakaóvajat, kakaóport, cukrot és egy sor más összetevőt használnak hozzájuk. Az alacsony zsírtartalom, az összetevők teszteléséhez, változatos arányú keverékeikre volt szükség. Így találták meg a szilárd és folyékony optimális, 3D nyomtatható – extrudálható – arányát.
Emulzió, két különböző, általában nem keveredő folyadék, például olaj és ecet összekeverése, egyik legismertebb példája a majonéz. A kutatók vizet és kakaóvajat egy, az élelmiszeriparban gyakran használt akáckivonat segítségével kevertek egybe. Ezt az emulziót hozzáadták a többi összetevőhöz, miközben az ízen javító aranyszirupot (keményítőmelasz-szirupot) is használtak.
A csokit élelmiszer-nyomtatóval printelték, majd további tesztek következtek. Szerkezetét, fizikai tulajdonságait, optimális viszkozitását vizsgálták, aztán jöttek az újabb nyomatok. A textúra és a simaság majdnem ugyanolyanra sikerült, mint az „igazi” csokiknál.
Rengeteget kísérleteztek hozzá, az összetevők számos kombinációját vizsgálták, míg eljutottak a helyes arányokig. Huang elmondta: ennek a csokinak nemcsak a zsírtartalma alacsony, hanem nyomtatható is. A fogyasztók egyedi ízpreferenciáit szintén figyelembe vehetik, miközben a nyomat tápértéke kiváló.