Az osztrák Lithoz a kerámiaalapú 3D nyomtatás élenjárója és a Glassomer német üveggyártó LithaGlass nevű új nyomtatóanyagot mutatott be.
Az osztrák vállalat által kidolgozott litográfia-alapú kerámiagyártás (LCM) technológia az egyetlen eljárás, amellyel a LithaGlass a benne lévő lehetőségeket teljesen kihasználva, pontosan és komplex formákat kialakítva, printelhető. A kvarcüveg-alapú kompozit az elvárások szerint nagyon komoly hatással lesz a kerámiák és a 3DP további fejlődésére.
A Glassomer a Lithoz technológiája melletti döntése egyértelműen jelzi a rendszer rugalmasságát és potenciálját, míg az új anyaggal egy lépéssel közelebb kerültek elképzeléseik megvalósulásához, hogy minden kihívásra nyomtatott kerámiákkal találjanak választ – hangsúlyozza Johannes Homa, a Lithoz vezérigazgatója.
Az LCM kerámiatárgyak pontos gyártását biztosító egyedi eljárás. A litográfia elvein alapul, a tervet fényérzékeny anyagokkal valósítják meg az adott felületen, az anyagot UV-fénnyel lépésről lépésre dolgozzák meg mindaddig, amíg az óhajtott forma el nem készül. A nyomat magas hőmérséklet melletti szinterezéssel nyeri el végső keménységét és tömörségét.
A technológiával különleges, bonyolult formájú és részletes kerámiatárgyak készíthetők. Ezek a nyomatok pontosak, felületük sima. A módszert változatos iparágakban, köztük a légjármű-, az elektronika- és a biomedikális szektorban alkalmazzák. A kerámiát kedvező anyagtulajdonságai, például a magas hőmérséklettel, vegyszerekkel szembeni ellenállása és biokompatibilitása miatt választják.
A Lithoz három új anyagot és két új technológiát mutatott be tavaly, az egyikkel bővítette a nyomtatható iszap lehetőségeit. A LithaGlass jobban hasonlít a kerámiához, mint a jellegzetes üvegekhez; például hőre is csak minimálisan tágul.