2022 a fenntarthatóság éve volt a 3D nyomtatásban. A környezetbarát szempontok egyre fontosabbá váltak, ma már a legtöbb projekt igyekszik érvényesíteni ezeket.
At additív gyártás alaptermészeténél fogva, zöldebb a hagyományos gyártótechnológiáknál, viszont szisztematikusan és kellő odafigyeléssel alkalmazva, a mostaninál is jóval környezetbarátabbá tehető.
A Hamburgi Műszaki Egyetemen (TUHH) egy egész csoport foglalkozik a témakörrel, Zöld 3D Nyomtatás projektjük olyan kérdéseket igyekszik megválaszolni, mint például, hogy mi a közös a papírból készült tojásdobozok és a fenntartható additív gyártás között. Fenntarthatóbb prototípusokon és modelleken dolgoznak.
Ezeket manapság elsősorban műanyagból készítik, de mivel sok műanyag eredete kétes, vagy a prototípust használat után kidobják, rengeteg hulladék termelődik velük, és sokat nem hasznosítanak újra. Árulkodó adat, hogy az Egyesült Államok településein generált műanyag-hulladék nyolcvanöt százaléka szemétlerakóban köt ki.
A TUHH kutatói a nyersanyag-forrásokat tovább megőrző és környezetbarátabb megoldásokat keresve, állapították meg, hogy műanyag helyett papírrostokból készült matériák jelenthetik az alternatívát. A projekt az ezekkel történő nyomtatást igyekszik megvalósítani, szemléltetni.
Itt jönnek képbe a tojáskartonok, mert a papírmasé-szerű anyagot belőlük nyerik ki. A kutatók behatóan tanulmányozzák, hogy a jövőben használható-e ez az anyag 3D nyomtatásra.
Az egyedi papírrostokat vízzel és ragasztóval folyékony masszává keverték össze, és igyekeznek kideríteni, milyen keverék, milyen arány lehet ideális. Ha pedig a ragasztó is bioanyag, akkor organikus hulladék lesz belőle, és ha sikerrel járnak, nemcsak prototípusok, hanem szállításra alkalmas, „személyre szabott” csomagok is készíthetők az új technológiával.