A 3D bionyomtatás nem új technológia, és egyre jobb eredmények érhetők el vele. Elsőszámú alkalmazási területe értelemszerűen az egészségügy, különösen a sejtszerkezet-kutatásban nagyon hasznos: egyes munkafolyamatokhoz a manuális módszerek automatizált alternatíváját kínálja. Ezzel egyben ki is zárja az emberi hiba lehetőségét.
A 3D nyomtatás egyik legizgalmasabb és teljesen egyedi területe, átültetésre használható szövetek, sőt, akár egész szervek hozhatók létre vele, tökéletes új gyógyszerek tesztelésére, és a rákkutatásban is komoly hasznát veszik.
A világ több országában foglalkoznak a technológiával.
Ami a világűrben is működik. 3D nyomtatók már vannak „odafenn”, például a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), de műholdakon is.
Legújabban Uganda tervez printelni az űrben. A mikrogravitációban történő 3D bionyomtatás következő lépéseként, a közép-keletafrikai ország fellőtte a PearlAfricaSat-1 műholdat, amelyen nyomtatótevékenységhez is alakítottak ki teret, lehetővé téve, hogy súlytalansághoz közeli állapotban printeljenek emberi szöveteket.
Ezeknek a szöveteknek a nyomtatása földi körülmények között a komplex kiépítés miatt problémás, és például a szövetszerkezetek saját tömegük miatt semmisülhetnek meg. A világűrben a súlytalanság vagy a súlytalansághoz közeli állapot miatt ez nem fordul elő.
Uganda ezzel a lépéssel nemcsak az űrben jelenlévő országokhoz, hanem a jelenlévő és 3D printert működtetők szűk csoportjához is csatlakozott. A műholdat a japán Kyushu Technológiai Intézettel közösen lőtték fel. A Kyutech három mérnöke tervezte és építette a szerkezetet.
A műhold biogyártás részlegében fog működni a printer. A PearlAfricaSat-1 már elérte az ISS-t, ahol petefészek-szövetet fog nyomtatni, és természetesem a mikrogravitációs printelést is tesztelik.