Négy űrhajós tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) a SpaceX Dragon Endeavour űrszondán. Az ISS-en töltött hat hónap alatt többtucatnyi tudományos kutatást végeztek, technológiai bemutatóprojektekben vettek részt. Az élettudományoktól a fizikáig, fejlett anyagokig, az űrben történő gyártásig, számos területen folytattak innovatív tevékenységet.
Ezek egyike a missziókritikus űrmegoldásokat fejlesztő Redwire biogyártás technológiájának (BFF) tesztelése volt. Sikerrel jártak, mert élő, emberi meniszkuszt (gyűrűporcot) nyomtattak. A szövetmintát visszahozták a Földre, és további elemzéseket végeznek rajta.
A frissített BFF tavaly novemberben érkezett az ISS-re, telepítése márciusban fejeződött be. A rendszer rendeltetése szövetek, később szervek bionyomtatása a világűrben, amelyekkel egyszer majd földi betegeken tudnak segíteni.
A meniszkuszok a comb- és lábszárcsont találkozásánál, a térdízületen belül elhelyezkedő, két, félhold alakú, rostos porcból álló képződmény. A térd belső oldalán található az egyik, a külsőn a másik.
A meniszkusz-projekt a Redwire és egy amerikai biomedikális központ közös kezdeményezése. Elsődleges céljuk ígéretes biotechnológiák katonai hasznosítása. Az amerikai hadseregben szolgálóknál ugyanis a meniszkusz-sérülés a leggyakoribb egészségügyi problémák egyike.
Nyomtatott szövetek nemcsak betegekbe ültethetők be, hanem új gyógymódokhoz vezető gyógyszerek fejlesztésében szintén fontos szerepet játszhatnak. A BFF-fel kezdetleges „szervecskék”, organoidok már most printelhetők, amelyekkel gyógyszerek tesztelhetők. Ha az organoidok használata elterjed, egyre ritkábban lesz szükség laboratóriumi állatokra.
A technológiával a nyomtatott szövetek mechanikai és vegyi stimulálása, sőt, idővel elvileg erek képződése is megvalósítható lesz. A szövetek a szervhiány kezelésében szintén segíthetnek.
A Redwire vezetősége elmondta, hogy az lenne az ideális, ha a folyamatot fel tudnák gyorsítani, és/vagy tömeges szervelőállításhoz vezető felfedezésre jutnának.