A 3D nyomtatás iparrá válási folyamatában kevés terület játszik akkora szerepet, mint a gépjármű-szektor. Elsőként ebben az iparágban használták a technológiát, kezdetben csak prototípusokat készítettek vele. Az évek során megváltozott a helyzet, a prototípuskészítés ugyan még mindig fontos, viszont szignifikáns elmozdulás történt a végtermékek felé. Manapság azok printelése is legalább annyira meghatározó.
A pandémiából kilábalva, a folyamatok felgyorsultak, az additív gyártás gépjármű-ipari jelentősége hónapról hónapra nő. A Smart Tech Publishing felmérése alapján csak a nyomatok kilencmilliárd bevételt generálnak, ez pedig nyolcszoros növekedés 2019 óta. A gyártók a gyártás minden fázisában kihasználják a technológia adta lehetőségeket.
Az egyik legnagyobb 3DP szakmai portál, a 3Dnatives aprólékos és áttekintő infografikával mutatja be az additív gyártás szerepét a gépjármű-iparban. Többek között olyan kérdésekre kapunk választ, hogy hogyan használják, melyek a legfontosabb előnyei.
A teljesítmény az elsőszámú szempont, és csak utána jön a jármű tömegének csökkentése.
A 3D nyomtatásnak és a topológiai optimalizálásnak köszönhetően, a gyártók könnyebben optimalizálják az egy-egy alkatrészhez szükséges anyag mennyiségét. Versenyautóknál ez külön előnyös, a NASCAR és a Forma 1 több istállója nem véletlenül alkalmazza a 3DP-t.
Az egyedi megoldások kialakítása, a személyre szabás, a modularitás szintén fontos szempontok. Hogyan dolgozhatók ki egyedi ízlésünknek megfelelő járműbelsők, milyen kiegészítő cuccokkal érezzük még inkább sajátunknak az adott autót?
Az infografika ezekre a kérdésekre is igyekszik választ adni. Készítői szerint a prototípuskészítés, szerszámok és eszközök gyártása, kisszériás- és tömeges gyártás, régi járművek újjáépítése és a már említett személyre szabás a legfontosabb alkalmazások. A technológiát a szektorban szinte mindenhol használják: motorok, személyszállító autók, elektronikus és önvezető járművek, versenyautók, kamionok, buszok is készülnek vele.