A Cornell Egyetem, a Lithoz America és a felsőoktatási intézmény által támogatott és működtetett Dimensional Energy energetikai startup közösen fejleszt az erőművek széndioxid-kibocsátását jelentősen csökkentő, megakadályozó, azt tiszta energiává átalakító nyomtatható kerámiákat.
A Dimensional Energy energetikai reaktorokkal alakítja át a széndioxidot a későbbiekben tiszta (azaz nem szennyező) repülőgép-üzemanyaggá továbbalakítható vegyi anyagokká.
A technológiát a United Airlines és más befektetők is támogatják, a fejlesztőknek viszont komoly kihívásokkal, például méretezési problémákkal kell szembe nézniük.
Kiváló hőtani tulajdonságaik és a korrózióval szembeni ellenállóképességük miatt a kerámiák ideális anyagok ezekhez a reaktorokhoz. Teljesítményüket azonban egyelőre több tényező hátráltatja. A kerámiaalapú additív gyártással, a technológia adta tervezési szabadsággal ás anyagválasztékkal szerencsére csökkenthető az elméleti és a gyakorlati teljesítmény közötti szakadék.
Az egyetem a Lithoz Americával korábban vizsgálta, hogy a számítógépes modellezés és a 3D nyomtatás hogyan használható „személyre szabott”, egyedi kerámiaszerkezetek létrehozásához. Ezeknek a szerkezeteknek tűrniük kell a reaktorok és más ipari környezetek magas hőmérsékletét.
A kutatások eredményei pozitívak, a 3D nyomtatással gyorsan elkészíthető elektrokémiai reaktorok prototípusai a teljesítményt és az átalakítás mértékét optimalizáló formával rendelkeznek. A cél a Dimensional Energy által használt speciális, termokatalitikus reaktorok működésének hatékonnyá, természetbaráttá tétele.
A partnerek bizakodnak benne, hogy kutatási eredményeikből hamarosan piacképes termékek lesznek, és környezetbarátabb üzemanyagok és vegyszerek kidolgozásában segíthetnek.