A Texasi A&M Egyetem kutatói az áramot erősen vezető emberi szövet, például a bőr natív jellemzőit utánzó bioanyagot, az anyagból a 3D nyomtatáshoz nélkülözhetetlen biotintát fejlesztettek.
A tinta a 2D nanoanyagok új, molibdén-diszulfid (MOS2) osztálya. Az MOS2 vékonyrétegű szerkezete olyan részeket tartalmaz, amelyek vegyileg aktívvá teszik, és módosított zselatinnal kombinálva, rugalmas hidrogél előállítására alkalmas.
A fejlesztés komoly hatással lesz a 3D nyomtatásra. Az új hidrogél-tinta biológiailag nagyon kompatibilis, és jól vezeti az elektromos áramot is. Ezek együtt a következő generációs viselhető/hordozható (wearable) elektronikához, illetve a beültethető biolelektronikus készülékekhez vezetnek – állítják a texasi kutatók.
A tintát egy kicsit úgy képzeljük el, mint a tubusos fogkrémet – a tubusban szilárd, viszont ha összenyomjuk, könnyen folyékonnyá válik. Főként a módosított zselatinba tette elektromosságot vezető nanoanyagok miatt alkalmas 3D nyomtatásra.
Ezek a nyomtatott eszközök extrém mértékben elasztomerek, úgy nyomhatók össze, csavarhatók és hajlíthatók meg, hogy közben nem törnek össze. Mindezek mellett elektronikusan aktívak, így például az emberi mozgás folyamatos megfigyelésére is alkalmasak (e-tetoválások), amit későbbi egészségügyi alkalmazásokban használhatnak ki.
A hidrogél-tintával komplex 3D áramkörök hozhatók létre. A 3D nyomtatás köztudottan a korábbi gyártótechnikáknál jóval nagyobb tervezői szabadságot biztosít, azaz személyre szabott, viselője egyedi fizikai tulajdonságaihoz „alkalmazkodó” viselhető kütyük is készíthetők az új anyagból. Például tetszőlegesen húzható, nyújtható érzékelőket állíthatunk elő belőlük, amelyekbe mikroelektronikus alkatrészeket integrálunk.
A tinta nyomtatásához olcsó és nyílt forrású, többfejes 3D bioprintert fejlesztettek. Az egyedire kialakított gép nyílt forrású és ingyenes szoftverekkel működik. Ez a háttér lehetővé teszi, hogy kutatók saját elképzeléseik szerint, céljaiknak megfelelően, maguk építsenek 3D bioprintereket.