A „fenntarthatóság” ma már minden ipari és mezőgazdasági tevékenységben az egyik legfontosabb szempont (de legalábbis annak kellene lennie). Rég nem trendi topik, hanem jó ideje kényszer, szükségszerűség. Nélküle elképzelhetetlen a jövőnk.
A gyártószférában, az additív gyártásban szintén nem tegnap kezdtek el gondolkozni a fenntarthatóságon. A technológia több aspektusa kifejezetten ezen alapul, a 3D nyomtatás a fenntarthatóság egyik legadekvátabb, legmodernebb „reklámja”, tökéletes promóció.
Hogy miért? Például azért, mert a technológiával csökkenthető a gyártási idő, drasztikusan leredukálható a munkafolyamat közben generálódó hulladék mennyisége, ugyanakkor nagyobb a tervezői szabadság. A logisztika is leegyszerűsödik, a gyártás lokalizálódik – 3D nyomtatással helyben készíthetők el termékek, tehát megspórolhatók a szállítási költségek, és a szállítás közbeni környezetszennyezés is.
Mindezek mellett, más gyártótechnológiákkal nem lehet termékeket olyan mértékben személyre szabni, egyedire kialakítani, mint 3D nyomtatással.
A 3D Printing Media Network elektronikus könyvet tett közzé a témáról. Főként az alkalmazásokat vizsgálják több szektorban (légjármű-ipar, energetika, fogyasztói javak), illetve az anyagfejlesztés terén elért legújabb eredményekről, innovációkról is beszámolnak (fenntartható műanyagok stb.).
A pozitívumok ismertetése mellett kitérnek azokra a területekre is, ahol komoly előrelépésre lenne szükség. Például magát az additív gyártási folyamatot kellene jóval energiahatékonyabbá tenni, illetve a nyomtatóanyagokat jobban be kellene integrálni a körkörös gazdaságba (circular economy).
Exkluzív interjúkat közölnek meghatározó vállalatok (Materialise, Carbon stb.) vezetőivel, és az additív gyártás az atomfúzió-kutatásokban betöltött egyre fontosabb szerepére is kitérnek.
A 3D Printing Media Network nem most jelentkezik először e-könyvvel. Csak idén a légjármű-ipari alkalmazásokról, a fejlett polimerekről, a fogyasztói additív gyártásról és a bionyomtatásról is publikáltak anyagot.