A mikroreaktorok kémiai reakciók kivitelezésére tervezett kisméretű eszközök. Mivel ezek a folyamatok szélsőséges körülményeket idéznek elő, egy reaktornak elég stabilnak kell lennie ahhoz, hogy a nagyon meleg hőmérsékletet és a maró hatásokat is elviselje.
Kevés anyag képes rá, mert ha egy anyag nem kemény, nem hőrezisztens és nem lehet belőle komplex belső szerkezeteket kialakítani, akkor nem működik a szerkezet.
Szerencsére létezik az ezekkel a tulajdonságokkal rendelkező matéria, és az eredmény is megvan: a Bosch Advanced Ceramics, a BASF és a Karlsruhei Technológiai Intézet (KIT) közösen létrehozták a világ első műszaki kerámiából nyomtatott mikroreaktorát.
A Bosch kerámia-szakértelme és az additív gyártás kombinációja tette lehetővé az egyedi alkalmazást. A mikroreaktort a BASF napi szinten, kisléptékű kísérletekben használja kutatási célokra. Kémiai reakciókat vizsgálnak a szükséges hőmérsékleti feltételek mellett. Az eredményeket nagyobb léptékű projektekre extrapolálják. Mint amikor egy chef új receptet tesztel kicsiben, hogy később ne legyen problémája vele.
A műszaki kerámiák a Data Bridge elemzőcég szerint szép jövő előtt állnak, globális piacuk a 16 milliárd dollárt is elérheti 2029-ig. Az anyagcsoport nagyon sokoldalú, változatos szektorokban hasznosíthatókó.
Az egészségügyben például szövetvágásra és a vérzés megállítására egyaránt alkalmas bipoláris ollókat készítenek a Bosch anyagából. Az energiaszektorban a műszaki kerámia hőtűrését és ionvezető-képességét kiaknázva, üzemanyagcellákban használják fel. A járműiparban a sofőrt parkolás közben segítő távérzékelőket fejlesztenek belőlük.
A fejlett alkalmazások láttán, a Bosch úgy döntött, hogy az anyag reakciókamrákhoz is jó. A gyártóeljárás megtalálása viszont kihívást jelentett, mert nagyon komplex, hagyományos technikákkal kivitelezhetetlen szerkezetben kellett gondolkozniuk.
Végül a 3D nyomtatás mellett döntöttek, és kiderült, hogy jóval kevesebb anyagra és energiára van szükségük, mint a hagyományos reaktorok esetében.
Hamarosan további tíz-húsz reaktort printelnek.