Építkezni a Holdon és más égitesteken ma már nem tűnik annyira elrugaszkodott sci-finek, mint akár egy-két évtizede. Ezirányú kutatások folynak, projektek születnek.
A holland Delfti Műszaki Egyetem kutatói 2023 elején kapták meg a támogatást ötéves AM-IMATE kezdeményezésükhöz. A program részeként innovatív építőanyagokkal, köztük élőkkel is kísérleteznének az űrben.
Mikroorganizmusokon alapulnak, így képesek magukat helyreállítani. A létrehozott anyag gombasejtek, fa, baktériumok és hidrogél kompozitja. A gombára azért esett a választás, mert robusztus, ellenáll a körülményeknek, és viszonylag könnyen termeszthető.
Gyökérzetük kommunikálni is tud a környezettel. Szenzorhálózaton keresztül küld jeleket, és érintkezik az organizmussal. Az anyagkeverék 3D nyomtatással szerkezetekké feldolgozható tinta.
Önjavító készsége mellett, mivel organikus, hozzájárul a fenntarthatósághoz. A kutatók elmondták, hogy anyaguk könnyebb és környezetbarátabb, mint a jelenleg használatban lévők.
Munkájuk egy része kompozitok repülőgép-belsők építőanyagaként történő használatára összpontosít. Ha a mostani anyagok bioanyagokkal helyettesíthetők, akkor a körkörös (cirkuláris) gazdaság ezen a területen is megvalósítható. Ha a csere megtörténik, megszűnik a függés a fosszilis tüzelőanyagoktól, és több az életciklus-végi hasznos opció.
Élő anyagokkal a repülőgép-alkatrészek lebonthatók, és visszakerülhetnek a természetbe, ahol nem szennyeznek.
A légjármű-ipari alkatrészekhez szánt szerkezetek, a kutatók elképzelései alapján a teljesítmény és a tartósság tekintetében egyaránt lenyűgözők lehetnek. Élő organizmusként működnek, érzékelik a mechanikai igénybevételt, és alkalmazkodnak hozzá.
Az anyag ezért is izgalmas a világűrhöz, ahol új élőhelyek alapját képezheti. Ottani anyagokat remekül lehetne kombinálni gombákkal. Így is segítenék a helyi erőforrások hatékony kiaknázását.