A Minnesota Egyetem kutatócsoportja, először a világon, flexibilis OLED-es (organikus fénykibocsátó dióda) kijelzőket nyomtatott. Méretük 3,8x3,8 centi, és 64 pixelesek.
A projekt azért különösen érdekes, mert a rugalmas kijelző azt jelenti, hogy hajtogatható okostelefonokhoz vagy televízió-képernyőkhöz használhatók, ráadásul megfizethető áron.
Előállításukhoz kétféle additív gyártótechnikát és speciálisan erre a célra kialakított nyomtatót használtak.
Az OLED-ek az anorganikus kristály-félvezetőkből álló LCD-kkel ellentétben organikus anyagokon alapulnak. Több ígéretes tulajdonsággal rendelkeznek: hatékonyabb az energiakezelésük, nincs szükség háttérvilágításra, magas a kontraszt, mechanikai szempontból flexibilisek, szélesebb látószögből nézhetjük a sugárzott tartalmakat, kevésbé törékenyek.
Csakhogy ezeknek a diódáknak a nyomtatása eddig komoly kihívást jelentett mindeddig. A kijelző-technológia az elektromosság fénnyé alakításán alapul, amihez egy réteg organikus anyagot használnak. Ezt a réteget nagyon nehéz előállítani.
Azért nehéz, mert teljes egyformaságra van szükség, amit bonyolult 3D nyomtatással elérni. Ezen kívül a 3DP-vel készült polimer-fém kötések is instabilabbak.
A kutatók két 3DP folyamattal hozták létre a kijelző hat rétegét. Extrudáló géppel elkészítették az elektródákat, a szigetelést, a kapcsolásokat és a tokozásokat. Utána ugyanezzel a printerrel, spray-szerű fúvással rétegeket alakítottak ki.
A rétegeket funkciójuknak megfelelve, többféle anyagból nyomtatták. Jól sikerültek, és a végén az egész eszközt extrudált szilikon-formába öntött polimer-öntvénnyel tokosították.