HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

Nyomtatott láncing ihletett meg anyagfejlesztőket

ferenck 2021.10.07. 08:00

A láncingek, a középkori lovagok testpáncéljai eleinte vasgyűrűk szövetre vagy bőrre varrásával készültek, később szövettől és bőrtől függetlenül, szegecseléssel, esetleg hegesztéssel kapcsolták össze a gyűrűket, idővel pedig a teljes lemezpáncél kiszorította a postát.

A Caltech és a NASA mérnökei nyomtatott láncing ihlette, összehajtogatható, folyékonyszerű állapotból nyomás alatt szilárddá alakuló anyagot fejlesztettek. A finomhangolható szerkezettel 2018-ban kezdtek el foglalkozni, de a projekt a koronavírus-járvány miatt csúszott.

3dnyomtatas_lancposta.jpg

Abból a kérdésből indultak ki, hogy ha két nyomtatott láncing-lapot össze akarunk kapcsolni, mi a csomópontok ideális formája. Szimulációkkal kísérleteztek, majd nejlonból és fémből kinyomtatták a legjobbnak tűnőt.

Ha két lapot egymásra rétegezünk egy vákuumzacskóban, komplex formává alakíthatjuk őket, majd a vákuum kiszívásával megmerevíthetjük. A lapok kivételes erővel tarthatják össze a formát. Az egyik legkézenfekvőbb alkalmazás, ha hátat „tartó” ruhákba integráljuk.

3dnyomtatas_lancposta0.jpg

Ez már intelligens szövet (smart fabric), ami például exoskeletonokhoz (külső testvázakhoz) vagy magunkon viselhető technológiákhoz használható fel. A kutatók el is mondták, hogy mindenképpen a merevségén változtató, puhából merevvé alakítható anyagot akartak.

Tulajdonságaikat hasonlóan változtató anyagok léteznek már, ilyen például a vákuumtasakba zárt kávé is.

A kutatók sok részecskét teszteltek, míg rájöttek, hogy mennyire rugalmasak, kezelhető-e a merevségük stb. Az anyagot végül kinyomtatták, de a folyamat már inkább 4DP, mint 3DP, mert a gyártás után is fejlődik tovább. Fémekből és polimerekből egyaránt elkészíthető, de végül szemcsés anyagokkal dolgoztak.

A szövet akár saját tömegének ötvenszeresével (másfél kilóval) is terhelhető, változatos mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik.

Címkék: jövő anyagtudomány polimer NASA fémnyomtatás

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr6716658896

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása