A szeptember 24-én indult Bécsi Design Héten Barbara Gollackner stúdiója különleges evőeszközöket tányérókat stb. állított ki. Egyediségüket az adta, hogy 3D ételnyomtatón, ipari és személyes kajahulladékból készültek.
Innen ered a kollekció Wasteware neve is.
A kollekcióban a konyhák megszokott elemeit (például kupákat és kávéskanalat) teljesen szokatlanul látjuk. Már csak azért is, mert például állott kenyérből vagy sertésbőrből készültek. A hulladékot pasztává alakították át, amelyet FDM printerrel extrudáltak.
A stúdió üzenete egyértelmű: a környezetre nagyon rossz hatással lévő ételhulladék, a pazarló táplálkozás és az egyszeri használatú tányérok, poharak használata ellen küzd.
A 3D nyomtatás egyik előnye, hogy csak a szükséges anyagmennyiséget használja. A közben keletkezett hulladék újra felhasználható, új termék állítható elő belőle, sőt, például többféle húshulladékból teljesen különböző kaják készíthetők el.
Barbara Gollackner egyszerű, de felettébb nyugtalanító trendre figyelt fel pár éve: évi 90 millió tonna élelmiszer megy kárba. Az egyszeri használatú edények stb. harmincmillió tonna szemetet generálnak.
A tervező először egy húsüzemből gyűjtötte össze az ipari és a személyes hulladékot, például kenyeret vagy disznóbőrt.
„Rengeteg a disznóbőr. Ausztriában a húsipar dobja ki ezeket” – magyarázza Gollackner.