A gerincvelő-sérülés az emberi gerincoszlop mentén az agyba és az agyból jeleket küldő sejt- és idegkötegek bármilyen károsodását leíró, átfogó kifejezés. Magát a károsodást eltérő okok, például sérülés és a környező csigolyák bevérzése egyaránt okozhatják, a következmény viszont gyakran ugyanaz: az érzék- és mozgásszervi funkciók részleges vagy teljes elvesztése az érintett terület alatt.
A gerincvelő-sérülés kezelésére egyelőre nincs ismert gyógymód. Több ígéretes sejtalapú terápiát dolgoztak már ki, és a funkcionális idegsejtek regenerálása tűnik a siker kulcsának. A neuronok sérült területen történő összekapcsolásával próbálják visszaállítani az idegek működését, de a sérült sejtek meggyógyítása változatlanul rengeteg fejtörést okoz.
A rugalmas elektronika és a 3D bionyomtatás fejlődésének köszönhetően, egyre nagyobb valószínűséggel állíthatók elő idegi implantátumok. Ezekben az implantátumokban rejlik a gerincvelő-sérülések gyógyításának lehetősége.
A Drezdai Műszaki Egyetemen tavaly kezdtek idegi implantátumokat nyomtatni. A nyomatok az emberi agyat számítógéppel kapcsolják össze, azon keresztül próbálják például a bénulásokat kezelni.
A Herentis Pharma gyógyszercéggel együttműködő Renishaw printelt idegsebészeti gyógyszeradagoló műszerét tesztelte. Az infúziót egy-egy belső szerv szöveteibe juttatva, a készülék a Parkinson-kór gyógyításában játszhat szerepet.
A San Diegoi Kaliforniai Egyetemen gerincsérüléseket kezelve, beteg patkányok gerincoszlopába ültettek az őssejt-növekedést, az idegsejtek közötti kapcsolatok helyreállítását segítő, végső soron a mozgás képességét az állatoknak „visszaadó” kétmilliméteres nyomtatott szerkezetet.
A Kínai Tudományos Akadémia és a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem közösen dolgozott ki kezelhetetlen gerincoszlop-sérüléseket (esetleg) gyógyító, bionyomtatás-alapú módszert. Szabvány biotintát használva, nyomtattak neurális őssejteket tartalmazó szöveteket. Ezek a szövetek, nagyjából ugyanúgy, mint az élő organizmusokban, impulzusok közvetítésével érkező agyi utasításokat hordoznak. A szöveteket tartalmazó szerkezetet béna patkányokba ültetve, segítettek végtag-funkciók helyreállításában. A kutatók szerint fejlesztésüket emberekre is alkalmazhatják a jövőben.