A Paradoxal Surfboards projektet vezető, 32 éves breton Jérémy Lucas egy ausztráliai utazás óta szerelmes a szörfölésbe. A 3D nyomtatásról néhány éve olvasott először, de akkoriban még túl futurisztikusnak és elérhetetlennek tartotta a technológiát.
2019-ben döntötte el, hogy a tengerparti Douarnenez városkában FL3D néven ipari és CAD-tervezéssel foglalkozó céget alapít. Egyrészt, akkori társával, kazángyártókra, fém- és lemezmegmunkálókra stb. gondoltak, másrészt, beszereztek egy Ultimaker printert.
Két opció közül választhattak: vagy komoly gépparkkal ipari gyártásba kezdenek, vagy egyetlen, jól kitervelt termékkel próbálkoznak. Egy csoportos szörfölés és a tengerparti zöldalgák látványa, majd kétnapos rosszullét után beindult Lucas környezetvédő énje, és eldöntötte: eljött a cselekvés ideje.
Egy ügyfelükkel elbeszélgetett az általik használt – növényi eredetű, olaj nélküli műanyag – PLA-ről, majd elhatározta, hogy más nyomtatóanyaggal fognak dolgozni, és beugrott neki a környéken óriási mennyiségben megtalálható zöldalga.
De vajon mi printelhető belőle? – tette fel a kérdést, és gyorsan meg is válaszolták: szörfdeszka. Innen ered a Paradoxical Surfboards név. A szörfös paradoxona, hogy a sportág tiszteli a környezetet, a deszkák viszont arra valamilyen szinten káros anyagokból készülnek.
A projekt a haszontalan élőlényeknek tartott zöldalgák egyfajta újrahasznosítása is. Ha egyszer elfogynak, akkor majd műanyaghulladékot fognak reciklálni – nyilatkozta Lucas.
A tervezés nehéz folyamatnak bizonyult – a megfelelő mennyiségű nyomtatóanyagot korlátozott ár- és gyártási keretek között felhasználó innovatív terv és a deszka teljesítménye, tömege közti ideális egyensúlyt kellett megtalálniuk.
Az első prototípust PLA-ből printelték, majd a környezetbarát és szintén újrahasznosított polietilén (Dyneema) és a zöldalga-por kombinációja következett. A jelenlegi és a jövőbeni modelleket már ebből a kombóból állítják elő.
A belső szerkezet nyomtatása után a problémás laminálás jött, amit valahogy megoldottak. Egyelőre itt tartanak, cég már nincs, csak projekt, a közeljövőben anyagfejlesztéssel, teszteléssel és remélhetőleg minél előbb az értékesítéssel szeretnének foglalkozni.