Amerikai és német kutatók az egyik legagresszívebb agytumor tanulmányozásához dolgoztak ki 3D bionyomtatott modellt és képalkotó platformot. A printelt agyszerkezetekkel orvosok jobban megérthetik a daganat növekedését, és egyben felgyorsíthatja a kezeléséhez használt új gyógyszerek kidolgozását.
Az érrendszerrel kiegészített nyomatok emberi agysejtekből és bioanyagokból készültek. A 3D képalkotó technológia a szövetek beavatkozás nélküli (nem invazív) vizsgálatát biztosítja.
A tumor tanulmányozása azért is problémás, mert igazából nem látható jól, hogy mi is történik. Az új megoldásokkal viszont igen, sokkal jobban és nagyon gyorsan követhetők a sejtek sugárzásra és kemoterápiára adott reakciói.
A kutatók azt is megállapították, hogy egyes gyógyszerek 2D-s modelleken megölik a rákot, a 3D bionyomtatással készülteken viszont nyomon követhető, hogyan nő vissza a daganat. Ezzel a módszerrel idejekorán kiszűrhetők a nem hatékony gyógyszerek, és garantálható, hogy csak a legígéretesebbek jutnak el állati, majd embereken végzett tesztekig.
Nyomtatott tumormodellek korábban is készültek, és kiderült róluk: hasznos eszközök a betegség vizsgálatához, kezeléséhez. A pontos megfigyeléssel a rák jobban megérthető, a műtéti beavatkozás alaposabban megtervezhető.
Idén a brit 3DLifePrints orvosi technológiai vállalat agymodelljét használva, sebészek sikeresen eltávolították egy hatéves kislány rákos sejtjeit. A nyomat pontosan az előkészítésnél játszott kulcsszerepet, nélküle kisebb esély lett volna a biztonságos és hatékony beavatkozásra.
Tavaly egy dél-koreai kutatócsoport egy, a ráktumor karakterjegyeit teljes mértékben utánzó ex vivo (emuláló) modellt printelt. A nyomtatáshoz betegek sejtjeit is felhasználták.