A New York állambeli Rensselaer Műszaki Intézet egyik csoportja erekkel ellátott élő bőrszövetet nyomtatott. A projektet vezető Pankaj Karande szerint a technológia forradalmasítani fogja az egészségügyet. Ha beválik, márpedig az előjelek sikerre utalnak, bőrátültetésekhez tömegesen printelhetnek az eredetit kiválóan utánzó szövetet.
A mai termékekről ez egyáltalán nem mondható el, egyes sebek begyógyulásában ugyan segítenek, de a gazdasejtek igazából soha nem fogadják be őket.
A bionyomtatással készült szövetet és ereit viszont inkább befogadja az emberi szervezet.
Karande korábban két élő emberi sejttípust próbált biotintává alakítani, majd szövetszerű szerkezetre nyomtatni. Sikerült neki (akkori projektjében a Yale Egyetem Orvosi Iskolája is részt vett).
A „tintához” az erek belsejében lévő és az azokat körülvevő sejteket adtak, majd állati kollagénnel és megint más sejtekkel kombinálták össze őket. A sejtek elkezdtek kommunikálni, és pár hét alatt biológiailag releváns érrendszerré álltak össze.
„Mindig nagyra értékeltük a biológiát újraalkotó mérnököket, és tisztában voltunk azzal, hogy az élővilág sokkal összetettebb a laborban előállított rendszereinknél. Örömmel nyugtáztuk, hogy amint közeledtünk ehhez a komplexitáshoz, győzött a biológia, és még közelebb kerülünk ahhoz, ami a természetben létezik” – magyarázza Karande.
A nyomtatott bőrt speciális egérre tették, és várták, mi fog történni. Az történt, amire számítottak: az erek kommunikáltak az egér vérrendszerével, lehetővé vált a vér és a tápanyagok két rendszer közötti továbbítása.
Természetesen sok munka áll még előttük. Következő lépésben a donor sejtjeit úgy „szerkesztik”, hogy a páciens teste problémamentesen befogadja őket.
A fejlesztés jól szemlélteti a 3D bionyomtatás jövőjét, lehetőségeit a precíziós medicinában, ahol a megoldások speciális helyzetekre, sőt, egyénekre is kidolgozhatók.