A Föld összlakosságának majdnem 1 százaléka, 69 millió személy szenved el évente traumás agysérülést (TBI). Az Egyesült Államokban a gyerek- és fiatal felnőtt lakosságban az egyik leggyakoribb oka a halálnak, fogyatékoknak.
Sok biotech cég próbálkozik például bionyomtatással megoldást találni, egyikük, a New York székhelyű Qrons 2016 óta fejlett őssejt-alapú kezelésen dolgozik. A New Hampshire-i Darthmouth College közreműködésével kifejezetten agykárosodásokat gyógyító nyomtatható biokompatibilis anyagokat terveznek előállítani.
A cég és a felsőoktatási intézmény október elején kötött együttműködési szerződése értelmében, a Qrons az egyetem szabadalmaztatott technikájával készít implantátumokat.
A Darthmouth College egyik laboratóriumában, multidiszciplináris kutatások keretében, polimerek szintézisére és alkalmazásaira összpontosítanak, az anyagokat eleve úgy tervezik, hogy a közeljövő agykezelései túllépjenek a mai szinten.
A mostani orvosi kezelés kórházakban vagy speciális terápiás központokban, a másodlagos sérülések csökkentésével, elveszített funkciók visszanyerésére összpontosít. A páciens újra tanul járni, beszélni, különféle feladatokat kivitelezni.
A Qrons szerint ez a módszer csak részben hasznos, magán az agysérülésen alig vagy egyáltalán nem javít. Ők az agysejteket kívánják regenerálni, speciális nyomatokat és gondosan tervezett, genetikailag módosított, a neuronokat stimuláló őssejteket, használnának hozzá.
A cég eddig két termékkel állt elő, mindkettőben módosított őssejteket és „intelligens” szintetikus anyagot kombináltak össze.
A QS100 sérülés-specifikus, nyomtatható-beültethető, a QS200 az agyrázkódást kezelni hivatott, injekcióval beadható hidrogél. Előbbit állatokon tesztelték már, utóbbinak hamarosan elkezdődnek a tesztjei. Jonah Meer társalapító-igazgató szerint egyre nagyobb az érdeklődés a túlélőknek jobb életfeltételeket biztosító megoldásaik iránt.