A Siemens egyre aktívabb az Egyesült Királyság additív gyártásában. Tavaly 27 millió fontos 3DP létesítményt nyitott Worcesterben, hathatósan részt vett a Nottinghami Egyetem fejlett gyártótechnológiákon alapuló kutatóintézetének megnyitásában, nemrég pedig bejelentette több felsőoktatási intézménnyel való együttműködését, amelynek keretében Connected Curriculum címen ipar 4.0-ás oktatási programot indítanak.
A tananyag a Siemens ipari szoftverein és a felhőszámításon nyugvó dolgok internete (Internet-of-Things, IoT) platformján, a másfél éve indult MindSphere Innovációs Hálózaton (MINe) alapul.
A hálózat ipari gépeket és eszközöket IoT protokollokon keresztül összekapcsoló biztonságos operációs rendszer. Eltérő forrásokból érkező adatok szimultán elemzésével a teljes gyártófolyamatról egyetlen interfész közvetítésével alkot valósidejű képet.
„Az együttműködés a sikeres, robusztus és biztonságos ipari IoT projektek alapja. Mivel az egyetemek például az adattudományban, a képalkotásban vagy az emberi viselkedés ember-technológia viszonyában gyakran rendelkeznek az ipari szereplőknél hiányzó szakértelemmel, kulcspartnerek lehetnek az ipar 4.0 megvalósításában” – nyilatkozta Brian Holliday, a Siemens Industries ügyvezető igazgatója.
A Siemens ezért vont be a MINe fejlesztésébe több felsőoktatási intézményt. A most induló programban a Sheffield, a John Moores (Liverpool), a Middlesex, a Newcastle és a Manchester Metropolitan egyetemek vesznek részt, míg az automatizációs technológia és a technikai tréning beszállítója az ipari automatizálás és műszaki oktatás egyik világvezető ereje, a Festo.
A manchesteri egyetem a programot szeptemberben induló hat új ipar 4.0-ás master szintű tanfolyamába ágyazza be.
„Az új digitális gazdasággal kapcsolatos ismeretek megadásával próbáljuk pótolni az ipar 4.0-ás adottságok terén lévő hiányosságokat. Ette összpontosítunk” – jelentette ki Andy Gibson professzor, majd hozzáfűzte: nagyon elégedettek a Siemensszel való együttműködéssel.